مقایسه سقف واقل با تیرچه بلوک

رپورتاژآگهی

یکی از مشکلات بزرگی که اغلب معماران در صنعت ساختمان سازی با آن مواجه شده و در انتخاب آن دچار شک و تردید می شوند، استفاده از سقف وافل و تیرچه بلوک می باشد. در ادامه این مقاله به بررسی سقف وافل و تیرچه بلوک و تفاوت های آن ها خواهیم پرداخت تا با مقایسه ی آن ها بتوان به تصمیم گیری جامعی جهت انتخاب این دو نوع سقف رسید.با کهن دک همراه باشید.

سقف وافل و تیرچه بلوک

برای مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک باید به مزیت های استفاده از سقف وافل در مقابل آن اشاره کرد. استفاده از تیرچه بلوک به عنوان یک روش سنتی در صنعت ساختمان سازی محسوب می شود که هم رده با دیگر مصالح همچون بلوک های سیمانی یا یونولیتی قرار دارد. در ادامه با مزایای سقف وافل نسبت به تیرچه بلوک آشنا خواهیم شد.

  1. طول دهانه

یکی از مواری که باید در سقف های وافل و تیرچه بلوک توجه داشت، طول دهانه هر کدام از آن ها می باشد. در تیرچه بلوک به طور معمول فاصله ی دهانه ها به 6 و یا 7 مترختم می شود و برای موارد بزرگ تر نیز می توان از تیرچه های دوبل استفاده کرد. در مقابل از سقف های وافل می توان در دهانه های بسیار بلندتر به جهت متعامد بودن نوع سقف ها و عملکرد دو طرفه ی آن ها استفاده کرد. سقف وافل در مقایسه با تیرچه بلوک از صلبیت بیشتری نیز برخوردار است.

  1. امنیت بیشتر

یکی از مشکلات و عیوب اصلی تیرچه های بلوک، عدم امنیت در کار می باشد. به طوری که اغلب ساختمان هایی که در ساختار خود از این تیرچه ها استفاده می کنند، متحمل آسیب ها و خسارت های فراوانی می شوند. این خسارت ها ناشی از عواملی چون زلزله، آتش سوزی و … بوده و استفاده از آن با محدودیت هایی ویژه ای همراه می باشد. به همین جهت سقف وافل توانسته است با تحمل دمای بیشتر در مواردی همچون آتش سوزی، جایگزین مناسبی برای تیرچه بلوک ها باشد و در برابر عوامل طبیعی هم چون زلزله به علت استحکام بیشتر، از خود مقاومتی بالاتر نشان دهد.

  1. آسایش بیشتر

همانطور که می دانید مشکلاتی همچون سروصدا و آلودگی صوتی می تواند دغدغه اصلی افراد در صنعت ساختمان سازی باشد. ارتعاشات زیادی در سقف های تیرچه بلوک در زمان بهره برداری وجود داشته که به راحتی صدا را به فضای داخلی انتقال می دهد. این مشکلات که ناشی از عدم صلبیت کافی و نامحدود در تیرچه بلوک ها می باشد، آزار و اذیت فراوانی برای مالک به همراه خواهد داشت. به همین جهت سقف های وافل به عنوان جایگزینی مناسب برای سقف های تیرچه بلوک معرفی شده که صلبیت بیشتری را به دلیل تیرچه های منظم و متعامد از خود نشان می دهد. حفره های متعدد و منظم در زیر سقف وافل صدا را به خود جذب کرده و در نتیجه سبب کاهش صوت در حین کار می شود.

نکته: به جای خرید قالب وافل میتوانید از اجاره قالب وافل استفاده کنید که این امر در کهن دک امکان پذیر می باشد که هزینه های شما خیلی کمتر می شود.

  1. کاهش ریسک در زمان آتش سوزی

در ساختار استفاده از سقف های تیرچه بلوک از بلوک های پلی استایرن استفاده می شود و اشتعال زا بودن این ماده سبب افزایش احتمال آتش سوزی در ساختمان خواهد شد. در صورتی که این مواد با گاز های سمی ترکیب شوند، سبب به وجود آمدن مشکلات فاجعه باری خواهند شد. چرا که آتش سوزی به سرعت به تمام بخش ها انتقال می یابد و خسارت های جانی و مالی بسیاری را شاهد خواهیم بود.

در مقابل در سقف های وافل از قالب های وافل غیرماندگار به جهت شکل گیری تیرچه ها استفاده می شود و به این ترتیب از هیچگونه ماده اشتعال زایی استفاده نخواهد شد.

  1. تیر های میانی

امکان حذف تیر های میانی در سقف های تیرچه بلوک وجود ندارد چرا که از این تیر ها به عنوان تکیه گاه استفاده شده تا بار را در سقف انتقال داده و یا مهار کنند.

در طراحی سقف های وافل اما می توان تیر های میانی را حذف کرده که این عامل سبب می شود تا از سقف وافل به عنوان دال تخت بتنی استفاده شود. از مزیت های دیگر حذف تیر های میانی در سقف های وافل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش ارتفاع مفید طبقات
  • کاهش ارتفاع خاکبرداری
  • برخورداری از اجرای راحت
  • کاهش هزینه های مربوط به تاسیسات ساختمان

به طور کلی سقف های وافل در مقایسه با سقف های تیرچه بلوک از کیفیت بهتر و بالاتری برخوردار بوده و از همان ابتدای اجرای کار، شاهد نظارت و کنترل کامل بر روی آن ها می باشیم. همچنین تیرچه های بتنی از همان مرجله ی اول آرماتوربندی و بتن ریزی خواهند شد. حال آنکه در سقف های تیرچه بلوک هیچگونه نظارتی وجود نداشته و شاهد عدم کیفیت در میلگردها و بتن های مصرفی خواهیم بود. بنابر این استفاده از سقف های وافل می توان جایگزین بسیار مناسبی برای سقف های تیرچه بلوک باشد و علاوه بر کیفیت بالا در ساخت سازه، از صرفه جویی های اقتصادی نیز در اجرای سقف های وافل بهره مند شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا