خرید تور تابستان

طبق نتایج یک نظرسنجی، امید مردم به دولت رئیسی از دولت روحانی هم کمتر است

سرویس سیاسی انصاف نیوز: در روزهای نخست آغاز به کار دولت حسن روحانی یعنی شهریور 1392 مرکز افکارسنجی ایسپا بخشی از یافته‌های نظرسنجی خود را منتشر کرد. در این نظرسنجی میزان محبوبیت و توانایی حسن روحانی در نظر مردم ارزیابی شده است. اکنون این مرکز با سوالاتی مشابه همین موضوعات را در خصوص ابراهیم رئیسی مورد سنجش قرار داده. انصاف نیوز این دو نظرسنجی را با همدیگر مقایسه کرده و به نتایج جالبی رسیده است: محبوبیت و اعتماد مردم در روزهای آغاز دولت ابراهیم رئیسی، حتی از حسن روحانی هم کمتر است.

مردم به توانایی‌های روحانی بیش از رئیسی باور داشتند

شهریور 1392 دولت حسن روحانی در شرایطی قوه مجریه را محمود احمدی نژاد تحویل گرفت که ایران تحریمی سخت را تجربه می‌کرد و پرونده هسته‌ای ایران در بن بست عجیبی قرار گرفته بود. انتخابات چندان دلگرم کننده نبود و حسن روحانی نیز کاندیدای اضطراری اصلاح طلبان و عموم مردم بود. اما روحانی توانست در جریان مناظره‌های انتخاباتی نظر اکثریت مردم را جلب کند و در شرایطی که جریان اصولگرا با جدی‌ترین نامزدهای انتخاباتی خود وارد شده بود اما روحانی توانست بر آنها پیروز گردد.

در نظرسنجی‌ شهریور 1392، در هفته‌های نخست دولت حسن روحانی، از مردم پرسیده شده با توجه به شرایط فعلی جامعه از نظر اقتصادی و سیاسی شما تا چه حد انتظار دارید آقای روحانی وضعیت را بهبود بخشد؟ نتایج نظرسنجی اینطور است:

حدود 70 درصد از پاسخگویان به میزان زیاد و خیلی زیاد از آقای روحانی انتظار دارند وضعیت موجود را بهبود بخشد. 19.1 درصد نیز به میزان متوسط از آقای روحانی انتظار دارند. یعنی حدود 89 درصد مردم بیش از متوسط باور داشتند حسن روحانی می‌تواند از عهده چنین کاری بر بیاید. این توقع در حقیقت نشان دهنده ایجاد امید در مردم بود.

به همین ترتیب از مردم پرسیده شده است که به نظر شما وضعیت کلی در دولت یازدهم بهتر خواهد شد؟

حدود 56 درصد از مردم گفته‌اند در دولت آقای دکتر روحانی وضع بهتر خواهد شد. 33.2 درصد از مردم گفته‌اند در این دولت تغییری در اوضاع ایجاد نخواهد شد که این داده‌ها نیز نشان دهنده امیدواری مردم ایران نسبت به آینده است.

در مقایسه، مشابه این سوال از مردم در سال 1400برای دولت ابراهیم رئیسی پرسیده می‌شود. در همین رابطه از شهروندان سوال شده فکر می‌کنید با آمدن آقای رئیسی مشکلات کشور کمتر شود، بیشتر شود یا فرقی نخواهد کرد؟مردم اینطور پاسخ داده‌اند:

45.9 درصد شهروندان معتقدند با آمدن آقای رئیسی مشکلات کشور کمتر می‌شود، اما 11.5 درصد گفته‌اند با آمدن آقای رئیسی مشکلات کشور بیشتر هم می‌شود. از نظر 33.8 درصد با آمدن آقای رئیسی وضعیت کشور تغییری نخواهد کرد. 8.8 درصد نیز به این سوال پاسخ نداده‌اند.

باید در مقایسه این دو سوال توجه داشت تعداد کسانی که معتقدند با آمدن دولت جدید مشکلات رفع خواهد شد کمتر شده و به نسبت تعداد کسانی که باور دارند با آمدن رئیسی فرقی نخواهد کرد، بیشتر شده است و نکته عجیب حدود 11 درصدی است که باور دارند، دولت ابراهیم رئیس مشکلات کشور را بیشتر خواهد کرد.

روحانی تواناتر از رئیسی در حل مشکلات جدی

در سال 1392 طی چهار سوال جداگانه از پاسخگویان درباره اعتماد به توانایی‌های آقای روحانی در زمینه‌های انتخاب وزرا و تشکیل کابینه کارآمد، حل مشکلات ناشی از پرونده هسته‌ای، بهبود وضعیت اقتصادی و بهبود فضای سیاسی و ایجاد آرامش خاطر برای مردم پرسیده شد. 58.4 درصد از پاسخگویان به توانایی آقای روحانی در امر«انتخاب وزرا و تشکیل کابینه کارآمد»، 59.1 درصد در زمینه «بهبود فضای سیاسی و ایجاد آرامش خاطر برای مردم»، 52.8 درصد از پاسخگویان به توانایی آقای روحانی در «بهبود وضعیت اقتصادی» و نیمی از پاسخگویان (50 درصد) به توانایی آقای روحانی در زمینه «حل مشکلات ناشی از پرونده هسته‌ای» اعتماد زیاد و خیلی زیاد دارند. یعنی در تمامی شاخص‌ها بیش از نیمی از جامعه به توانایی دولت روحانی باور داشته‌اند.

اما در سوالی مشابه وقتی در خصوص توانایی دولت ابراهیم رئیسی برای رفع تحریم‌ها به عنوان یکی از مشکلات اصلی کشور سوال می‌شود، حدود 30 درصد مردم به این توانایی در دولت سیزدهم باور دارند . در سال 1400 از شهروندان سوال شده است «به نظر شما در دوره آقای رئیسی تحریم‌ها چه وضعی پیدا خواهند کرد؟»

 بر اساس یافته‌های نظرسنجی حاضر، 31.4 درصد از پاسخگویان گفته‌اند تحریم‌ها در دوره آقای رئیسی به همین شکل موجود ادامه پیدا خواهد کرد. 31.5 درصد معتقد بودند تحریم‎ها کمتر خواهد شد و 20.4 درصد بیان کرده‌اند تحریم¬ها در دوره آقای رئیسی بیشتر خواهد شد. 16.7 درصد از پاسخگویان به این سوال پاسخ نداده‌اند.

حسن روحانی با محبوبیت بیشتری کلید پاستور را گرفت

نتایج نظرسنجی شهریور 1392 نشان می‌دهد 77.3 درصد از پاسخگویان معتقدند آقای روحانی به میزان زیاد و خیلی زیاد در بین مردم محبوبیت دارد. 13.8 درصد نیز میزان محبوبیت ایشان را در حد متوسط می‌دانند. این در حالی است که فقط 7.5 درصد این محبوبیت را در حد کم و خیلی کم می‌دانند.

این در حالیست که برخلاف تاکید حامیان ابراهیم رئیسی مبنی بر اقبال مردم از عملکرد او در قوه قضائیه، ابراهیم رئیسی با محبوبیت کمتری به پاستور راه پیدا کرده است. در نظرسنجی اخیر ایسپا از شهروندان پرسیده شده است «همان‌طور که می‌دانید با پیروزی آقای ابراهیم رئیسی در انتخابات، رئیس جدید قوه قضائیه معرفی شد. شما عملکرد آقای رئیسی را در طول دوران ریاست قوه قضائیه چگونه ارزیابی می‌کنید؟» طبق یافته‌های نظرسنجی، بیش از نیمی از شهروندان (57.4 درصد)، عملکرد آقای رئیسی را در قوه قضائیه خوب ارزیابی کرده‌اند. فقط 15.6 درصد از شهروندان، ارزیابی ضعیفی از عملکرد آقای رئیسی در قوه قضائیه داشتند.

بحران‌زایی بخش‌های مختلف علیه روحانی، یکدستی حاکمیت به نفع رئیسی

برخلاف تفاوت فاحش موقعیت شروع به کار دولت روحانی در مقایسه با رئیسی در بین مردم اما اوضاع در حاکمیت کاملا به نفع رئیسی است و هرچقدر موانع پیش‌روی روحانی برای پیشبرد شعارهایش زیاد بود اما ماجرا برای رئیسی بالکل متفاوت است و همه چیز هموار است تا او بتواند شعارهایش را پیش ببرد. حال باید دید که نتیجه عملکرد ابراهیم رئیسی در نهادهایی یکدست اما ناامیدی مردم چه خواهد بود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. خدا نکشتت
   خخخخخ

   اگر هم این واقعیت داشته باشه
   این نا امیدی یک شبه به وجود نیامده
   حاصل سالها زحمت دولت بی تدبیر و ناامید بوده

   18
   14
   1. ناامیدی مردم حاصل بی کفایتی دولت غربگرا ی قبل است که حتی واکسن کرونا را به fatfگره زده بود از بر جام بی فرجام از اشرافی گری رئیس جمهور واطرافیانش یادمان نرفته که روحانی برای یه سفر به مشهد از استانداری خراسان رضوی خواسته بودند برای روحانی تشک از یه مارک وبه مدل خاص تهیه کنند که در مشهد پیدا نشده بود از تهران فرستادند تفاوتش با رئیسی که روی زیلو.کنار مردم می نشیند و……..اینقدر دروغ نگویید مخمل نبافید راستی از پنجشیر چه خبر در نپردازد پرانی جمهور ی جعلی آذربایجان نظری ندارید؟؟::

    12
    23
    1. دولت غربگرا؟؟؟؟؟؟ الان دولت شرق گرا داریم پس جمع کنید این نمایش های مسخره را. عین موجودات نادان حرف نزنید. اکثریت مردم می دانند تصمیم گیرنده کیست و این افراد بازیگران انها هستند که هر دوره به اسم ملت عوض می شوند هر دوره تقصیرات را گردن قبلی می اندازند که افکار مردم را منحرف کنندو بدانید که در دوره بعد میزان کمتری مشارکت خواهند کرد. شاید بتونید با این اراجیف سر بعضی ها را شیره بمالید و لی حقیقت کم کم خودش را نشان می دهد. دولت فعلی از لحاظ شعور و سواد …

     22
     9
    2. یعنی اون تشک های که روحانی خواسته بود از بریز و بپاش مهمانی گرفتن خانم رییسی و میزبانی خانم های خارجی بدون هیچ خروجی بیشتر بود؟که این جور مهمونی ها آدم رو یاد شاه میندازه که الان هم بهش خورده میگیرن ولی خودشون همون کارهای شاه رو انجام میدن خدابیامرز…..

  2. حرف انصاف نیوز واقعا درسته، توانایی های حسن روحانی واقعا بیشتر از رییسی بود با همه او شرایط سخت که دولت رو از احمدی نژاد تحویل گرفته بود تا 5 سال قیمتها ثابت و تورم در حد صفر بود فقط سه سال آخر تورم ایجاد کرد اما از اون موقعی که رییسی روکار اومده یک سال نشده 3 بار تورم داشتیم از طرفی هر چه مشکل هست رو داره میندازه گردن دولت روحانی مظلوم ، این آقا حتی نتونست یکسال مثل روحانی تورم رو در حد صفر نگه داره ، هرچه وزیر و مدیر هم انتخاب کرده بجز سه چهار تاش بقیه از بیخ بیسواد هستند وزیر کارش گفته بود که با یک ملیون تومان میشه اشتغال زایی کرد ، واقعا باید به سواد که هیچ به عقل و شعورش هم شک کرد ، اما تو دولت روحانی مدیران و وزیران همه باسواد و کار بلد بودن

   17
   5
 1. واقعا مردم رو چی فرض کردید؟؟ وضعیتی کشور در سال92 رو با وضعیت الآن مقایسه میکنید.
  اما نظرسنجی دیگر ایسپا رشد محبوبیت رئیسی از 28 خرداد 1400تاکنون را نشان میدهد. که سرعت گرفتن روند واکسیناسیون در آن نقش دارد.
  به مردم دروغ نگویید

  32
  14
 2. شرط می بندم این همه مهمل رو بافتید که برسید به پاراگراف آخر که دولت قبلی رو ماست مالی کنید، فارغ از اینکه چقدر تلاش می کنید رئیسی رو سیاهنمایی کنید.
  مخاطب رو چی فرض کردید واقعاً. فقط بدونید گندی که شماها واپس گرا های طرفدار غرب به مملکت زدید با هیچ شوینده ای پاک نمی شه. مرد باشید و بکشید کنار و از عرصه سیاست و قدرت خداحافظی کنید. بروید به همون دارایی هایی که دارید برسید که هرچقدر تا حالا بردید بسه سیر بشید واقعاً.

  18
  13
  1. فکرکنم یکی از اون غربگراها با توصیه رهبرارتقامقام یافته است…بالتغیرتا تصورنمی کنی این گفته هایت برای دارندگان دارایی هایی است که فعلا مشغول اب خنک خوردن هستند؟؟؟؟

   2
   3
 3. مهم این هست که ثابت شد مردم اشتباه فکر می کردند و اعتماد بیجا به غرب چیزی جز ضرر و زیان برای ما ندارد. البته بد نیست الآن هم یک نظر سنجی در مورد محبوبیت آقای روحانی انجام بشه ببینیم در چه وضعیتی هست. نظرتون چیه؟

  8
  6
 4. علتش این است که هیچ تپه ای نیست که دولت کلیدساز روی آن نجاست نکرده باشد. تا اینها پاک بشه، زمان می بره.

  14
  8
  1. روحانی که نتونست برای مردم کاری کنه وقشر متوسط را فقیر کرد ایران عزیز را نابود کرد وافعا یکی از بدترین زمان های بود که ب مردم گذشت همه بدبخت شدند اقای رییسی هم که تا حالا تغییری بوجود نیاورده من که دیگه امیدی ندارم

   14
   6
 5. نیاز به بحث و جدل و دعوا نیست .خیلی زودتر از چیزی که تصور میکنید خوب یا بد بودن آقای رئیسی مشخص میشه.چون دیگه رئیس جمهور پستی نیست که عملکردش رو بشه با هجمه تبلیغاتی یا هرچیز دیگه جلو برد.ملاک موفقیتش وضعیت اقتصادی .رفاهی وسیاسی کشور هستش.پس لازمه کمی صبر کنید

  10
  3
 6. سلام عملکرد دولت رئیسی خوب نبوده انتصابات بر اساس تخصص وشایسته سالاری نیست تورم وگرانی بیشتر شده مردم قدرت خریدشان از دست داده وفقیر تر شده‌اند سیاست خارجه باید تعامل با همه دنیاباشد

  11
  3
 7. به شما ربطی نداره روحانی بود که 120 میلیارد دلار و 60 تن طلا رو نابود کرد تازه صندوق، توسعه ملی رو هم لخت کرد ولی رییسی نگذاشت طلا و دلار گرون تر بشه تازه ذخیره ارزی مارو هم بیشتر کرد

  6
  8
 8. اصناف نیوز بشین و به دروغگویی ات ادامه بده ، مردم رو چی فرض کردید ، رییسی تو این شش ماه به اندازه هشت سال اون روحانی کار کرده تازه گند هم به کشور نزد

  4
  9
  1. فکر کنم حالت خوب نیست برو قرص هاتو بخور حالت بلکه بیاد سر جاش، رییسی ناخن کوچک روحانی هم نیست

   4
   1
 9. رد هستی پیامم را چاپ کنی
  بله من هم به رئیسی رای دادم . ولی الان می گویم غلط اضافی کردم.که هم به ایشان رای دادم و هم برایش خرج کردم و تبلیغ نمودم. هرچه افراد که دارای افکار تنگ نظر درجامعه وجود دارد دور ایشان جمع شده اند. از سخنگوی دولت گرفته تا برو بالا . هرکس هم ساز خودش را می زند. کسی هم برای دستور ایشان تره خورد نمی کند. در دور بعدی مشخص می شود کت تنت چه کسی است. اگر ایشان با این افکار بسته و اطرافیانش با همین منوال ادامه دهند و گرانی ها و مشکلات معیشتی مردم ماندگار شود. مطمئن باشید مشکل خواهد مجددرای بیاورم. نمونه خودم که عمرا به ایشان و امثال ایشان رای بدهم.

  8
  2
 10. از اون موقع که رییسی رو کار اومده تورم همینطور بالا رفته و مردم روز به روز بدبخت تر و فقیر تر شدن مخصوصا کارمندان که الان جزء فقرای جامعه شدند تورم چند صد درصدی تو این دولت بی کفایت و بیسواد ایجاد شده اما حقوق کارمندان بدبخت فقط 10 درصد بالا رفته ایشان بهتره بره دوره های حوزه علمیه رو یکبار دیگه بگذرونه بلکه یادش بیاد که ظلم باعث بلا و ویرانی میشه و همین اغتشاشات که ماحصل مدیریت ضعیف و ذلیل رییسی و وزرایش هست خدا کنه هرچه زودتر دوره چهار ساله ش تموم بشه و بره، هر کی بیاد قطعا از رییسی بهتره، فقط موندم از بعضی مردم ساده لوح که فکر میکردن که کسی بیاد میان مردم با مردم مصاحبه کنه رییس جمهور یا مسئول خوبیه، پس اگه اینطور بود چرا این قدر مردم روز به روز بدبخت تر و فقیر تر شدند خدا پدر مادر روحانی رو بیامرزه که لااقل پنج سال تورم رو ثابت نگه داشت

  5
  1
 11. بابا هزار رحمت به دوران دولت دکتر روحانی الان که تخم مرغ هم شده معضل تخم مرغ دونه ۳۲۰۰ تا ۳۵۰۰ مرغ شده کیلویی ۶۸ تا ۷۰ هزارتومان داروهای که پرواز کردند

  3
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا