گشت ارشاد موتوری در دانشگاه امیرکبیر

همزمان با بازگشایی دانشگاه‌ها پس از مدت‌ها آموزش غیرحضوری به دلیل کرونا و برگزاری کلاس‌ها به شکل حضوری، حراست و انتظامات دانشگاه صنعتی امیرکبیر سخت‌گیری‌های غیر معقولی را در مورد پوشش و حجاب اعمال کرده‌اند که به گفته‌ی دانشجویان پیش از این سابقه نداشته است.

به گزارش دریافتی انصاف نیوز از برخی دانشجویان، تذکر به لباس و پوشش دانشجویان تنها به درهای ورودی دانشگاه محدود نمی‌شود و ماموران حراست و انتظامات دانشگاه در اقدام بی‌سابقه‌ای با راه انداختن گشت ارشاد موتوری، در صحن دانشگاه و حتی محیط‌های کمتر شلوغ نیز نسبت به این موضوع حساسیت‌های متفاوتی با گذشته به‌خرج می‌دهند.

چنین مسائلی و این سطح از محدودیت‌ها که برخی دانشجویان آن را محدودیت‌های طالبانی خوانده‌اند که مواردی از بی‌شمار موارد گزارش شده در ادامه می‌آید، تا کنون در دانشگاه امیرکبیر بی‌سابقه بوده است.

یکی از دانشجویان در این باره به انصاف نیوز گفت: اعمال این سخت‌گیری‌ها گویا سیاست مسئولان جدید دانشگاه است که پس از روی کار آمدن دولت کنونی، بر مسند مدیریت دانشگاه تکیه زده‌اند. به گفته ذوقی، رئیس اداره انتظامات دانشگاه صنعتی امیرکبیر، انتظامات تنها مجری سیاست‌هایی است که از مجموعه مدیریت دانشگاه به آن‌ها ابلاغ می‌شود و نقش تصمیم‌گیر در این مسئله ندارند. با این حال، برخوردهای سلیقه‌ای و سخت‌گیری‌های نامعقول انتظامات، به خصوص کارکنان زن انتظامات که مسئولیت برخورد با پوشش دانشجویان دختر را دارند، امری واضح است. به نظر می‌رسد مدیریت جدید دانشگاه و مجموعه حراست و انتظامات قصد دارند با استفاده از وقفه‌ای که در آموزش حضوری به دلیل بیماری کرونا ایجاد شده بود، قواعد پوشش سلیقه‌ای و نامعقول خود را بر دانشگاه تحمیل کنند.

در ادامه، برخی از موارد روزافزون گزارش‌های دانشجویان در مورد برخوردهای سخت‌گیرانه و غیرقانونی انتظامات دانشگاه امیرکبیر که توسط دانشجویان گزارش شده است، ذکر می‌شوند:

«حراست درب ورودی دانشگاه من را نگه داشت و گفت زیپ پالتو را باز کنم تا لباسی که زیر پالتو پوشیده‌ام را ببیند به این بهانه که در دانشگاه پالتو را درمیارم و آیا لباس زیر پالتو مناسب است یا خیر! از نظر حراست مانتویی که در زیر پالتو داشتم، کوتاه بود و به بهانه پوشش نامناسب، ابتدا از ورود من به دانشگاه ممانعت شد و مسئولین حراست بعد از جر و بحث بسیار با من، به دلیل هراس از اعتراض سایر دانشجویان، با ژست دلسوزانه از ممانعت خود دست کشیدند اما تاکید کردند که به هیچ وجه توی دانشگاه پالتوی خود را در نیارم.»

«مانتوی من بلند بود و هیچ مشکلی نداشت که حراست بخواهد من را به خاطر آن نگه دارد. موقع رد شدن از درب ورودی، حراست من را نگه داشت و گفت این مانتوی تو پایینش چاک دارد و موقع راه رفتن، پاهایت معلوم می‌شود و گفت اگر من بگذارم وارد دانشگاه بشوی نباید داخل محوطه تردد کنی و کارت که تمام شد باید از دانشگاه خارج بشی.»

«مورد دیگر یک دختر و پسر در محوطهٔ رو به روی کانون زبان دانشگاه کنار همدیگر نشسته بودند و حراست از آنها پرسیده بود شما چه نسبتی با هم دارید و برای چی اینجا نشستید! و اینجا نباید بشینید و برید صحن دانشگاه صحبت کنید»

«به علت کوتاهی موهای جلوی سرم، نمی‌توانستم موهایم را زیر مقنعه نگه دارم و موهای جلوی سرم بیرون بود. حراست من را نگه داشت و از ورودم ممانعت کرد. بهانه‌ش موی سر بود که مناسب دانشگاه نیست و باید پوشیده شود. بعد از اینکه صحبت کردم و گفتم که مدل موهای من داخل مقنعه قرار نمی‌گیره، گفت پس بذار من کمکت کنم و یکدفعه‌ای دستش رو داخل موهای من کرد و خودش موهای من رو داخل مقنعه کرد. این کار ناگهانی حراست به من شوک شدیدی وارد کرد و باعث شد چند دقیقه اصلاً متوجه اطرافم نباشم.»

«برای ورود به دانشگاه معمولاً کارت دانشجویی ما را نگاه می‌کنند. ایندفعه خانمی که در اتاق انتظامات نشسته بود گفت خانم‌ها بیان کارت دانشجویی‌شان را اینجا نشان بدهند. از من پرسید که جوراب پوشیدی؟ و من گفتم بله جوراب دارم. گفت جورابت کوتاه است. در صورتی که اگر کسی دقت می‌کرد نمی‌توانست ساق پای من را ببیند. بعد از آن به آستین من گیر داد که چرا کوتاه است! بعد از کلی حرف که پوشش شما اصلاً مناسب دانشگاه نیست و کارت دانشجویی من را گرفت و شماره دانشجویی من را یادداشت کرد و تذکر داد دوباره با این طرز پوشش وارد دانشگاه نشوم.»

«سه تا از خوابگاه‌های دخترانه امیرکبیر روبروی در ورودی دانشگاه در خیابان رشت قرار دارند. هنگام ورود به دانشگاه، مأمور زن انتظامات به مانتوی من گیر داد که چرا کوتاه است در حالی که من یک هفته با همان مانتو وارد دانشگاه می‌شدم و قبلاً همان مأمور زن من را با آن مانتو دیده بود. بعد از من پرسید که خوابگاهی هستی؟ من اشتباه کردم و پاسخ درست دادم و گفتم بله، خوابگاهی هستم. گفت پس برگرد به خوابگاه و لباس مناسب بپوش، با این لباس اجازه نمی‌دهم وارد دانشگاه شوی. من به همین دلیل به کلاسم دیر رسیدم و غیبت خوردم و تمام روز به خاطر این مسئله که تا این حد احترام ما در این دانشگاه توسط افرادی که گویا واقعاً مشکل دارند، زیر پا گذاشته می‌شود، عصبی بودم.»

«در دانشگاه که صدای موتور می‌آید، همه ناگهان می‌ترسند که نکند الآن انتظامات به پوشش ما تذکر بدهد. یک بار یک انتظامات مرد به موی من که بیرون بود تذکر داد و گفت موهایت را بده زیر مقنعه و سپس کارت دانشجویی من را گرفت و شماره دانشجویی من را یادداشت کرد. من باورم نمی‌شود که دانشگاه این مدلی شده است زیرا قبل از کرونا اصلاً از این خبرها در دانشگاه نبود!»

«روز اولی که وارد دانشگاه شدم، از در رشت وارد شدم و کاری که در دانشگاه داشتم را انجام دادم و از دانشگاه خارج شدم. بار دوم که برای شرکت در کلاس وارد دانشگاه شدم، به من گفتند که کارت دانشجویی‌ات را نشان بده، بعد به من گفتند که حالت شما برای ورود به دانشگاه نامتعارف است و علت آن را رنگ موی من اعلام کردند. سپس قصد داشت کارت دانشجویی من را ضبط کند اما من کارت خود را گرفتم. دو روز بعد دوباره همان مأمور زن انتظامات به رنگ موی من تذکر داد.»

«من پنج روز با یک دست لباس وارد دانشگاه می‌شدم. در آن پنج روز تنها به رنگ مو و لاک من تذکر می‌دادند. این بار که در حال ورود به دانشگاه بودم، متوجه شدم که مأمور انتظامات دارد به جوراب من که رنگی بود نگاه می‌کند. سپس مأمور انتظامات از من خواست کارت دانشجویی به او نشان بدهم. گفتم من عجله دارم و کلاسم در حال برگزاری است، اما حراست از ورود من جلوگیری کرد. سپس به او گفتم که واقعاً به خاطر جوراب من دارید به من تذکر می‌دهید؟ مأمور انتظامات گفت نه، مانتویی که پوشیدی کوتاه است. گفتم من پنج روز است با این مانتو وارد دانشگاه می‌شوم، تازه متوجه شدید کوتاه است؟ مأمور مرد انتظامات که متوجه این مسئله شده بود آمد و گفت لباس ایشان که مشکلی ندارد، ولی وقتی کارت من را دید و متوجه شد ورودی جدید هستم، ناگهان رفتارش عوض شد. گفت که این چه مدل برخورد با انتظامات است و مگر شما قوانین دانشگاه را نمی‌دانید؟ اجازه نمی‌دهیم با این لباس وارد دانشگاه شوید! سپس مأمور انتظامات زن گفت باید به همه ورودی جدیدها یک لباس فرم می‌دادیم تا این مشکلات ایجاد نشود! در نهایت از ورود من به دانشگاه جلوگیری شد و مجبور شدم از در دیگری وارد شوم و کلاسم را نیز از دست دادم.»

موارد دیگری از چنین گزارش‌هایی توسط دانشجویان داده شده است. بخشی از دانشجویان به علت تذکرها و سخت‌گیری‌های انتظامات دانشگاه در حین ورود، با تأخیر در کلاس‌ها حاضر شده و یا به کلی کلاس خود را از دست می‌دهند. چنین مواردی در دوران مدیریت قبلی دانشگاه امیرکبیر بی‌سابقه بوده است و گویا مجموعه مدیریت جدید دانشگاه، قصد دارند تا استانداردهای پوششی که سلیقه‌ای خوانده می‌شود را به دانشجویان این دانشگاه تحمیل کنند.

«متاسفانه رییس سابق دانشگاه تهران به حجاب حساسیت نداشت»

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

 1. منتظر باشید تفکر علم الهدا بزودی ازمشهد به تمام کشور سرایت خواهد کرد.بزودی توی خیابان ها هم بین زن ومرد دیوار خواهند کشید
  باش تا صبح دولتت بدمد کاین هنوز ازنتایج سحرااست

  12
  15
 2. مردم باید بچه های باهوششون رو به جای دانشگاه های داخلی، بفرستند خارج تا با این مشکلات احمقانه، استعداد و توان روانی بچه ها از بین نره. با رفتن دخترها، جمعیت باز هم کمتر میشه و بچه های باهوششون هم مال غربی ها خواهد بود. [اینها] هم با مردم کم هوش راحت تر کنار میان تا با افراد باهوش. معامله دوسر سوده

  11
  13
  1. پیشنهاد خوبی هست، اینجوری ایران می ماند برای دلسوزان قانونمند.
   البته جناب هوشمند و باهوش در همه دانشگاه های جهان قانون پوشش وجود دارد که دانشجویان موظف به رعایت آن هستند

   3
   13
 3. مگه سگ زرد برادر شغال نبود حالا چرا این دانشجویان عزیز شاکی اند؟! وقتی انتخابات را تحریم می کردند باید فکر اینجاها را هم می کردند. هر کسی خربزه میخوره پای لرزش هم باید بشینه. این تازه اولش هست. تا ۷ سال آینده این بساط هست و باید تحمل کنید! به همین زودی جا زدید؟!
  مشکل اکثریت مردم ما جوگیری و فراموشی هست. همین جوگیری القا شده توسط به اصطلاح براندازان ترامپیست باعث تحریم انتخابات شد. از طرف دیگر فراموش کردن دوران سیاه ریاست امثال صدرالدین شریعتی بر دانشگاه ها نیز مزید بر علت شد. هدف براندازان ترامپیست سرنگونی دولت روحانی بود و نه نظام که البته موفق هم شدند. در آن ۴ سال با کمک دولت سابق آمریکا تا توانستند زیرپای دولت روحانی را خالی کردند و برای مخالفان دلواپسش خوراک تهیه کردند و این افراد ساده و زودباور به خیال اینکه اینها در پی سرنگونی نظام هستند با آنها همراه شدند و انتخابات را تحریم کردند تا مشروعیت حکومت زیر سوال برود و خودبخود سرنگون شود! اما نمی دانستند که قرار است دودستی قدرت را به افرادی تقدیم بکنند که امثال صدرالدین شریعتی را مجددا بر دانشگاه ها حکمفرما خواهند کرد.

  7
  15
  1. یک قسمت حرفت درست بود و اون اینکه زیر پای روحانی از عمد خالی کردن . حتی یک کار خوب هم میکرد اذیتش میکردند که یکی از دلیل هاش رودرو شدن با سپاه از سال 96 و 97 به بعد بود بابت اختلاس های سپاه که رو کرد

   ولی دلیل رای ندادن چیز دیگری بود وقتی تمام حریف ها حذف شد معلوم شد که دارن مهندسی میکنن . بین کسانی که بودن رئیسی بهترین گزینه بود چه با رای چه بی رای اون میشد هیچکسی هم در حو اندازه ریاست جمهوری نبود که بشه روش مانور داد اگر بر فرض میومدن به همتی رای میدادن که باز هم شکست میخورد چه فرقی میکرد ؟؟؟!!! اون وقت اگر تعداد رای ها زیاد میشد به راحتی میشد رای رییسی هم زیاد کرد و فرض کن رییسی با 25 میلیون رای رییس جمهور میشد اونوقت تمام اتفاقات مثل همین خبر را میگفتند 25 میلیون نفر رای دادند و راضی هستند به شما چه ربطی داره
   الان حداقل نمتونن بگن رییسی با اکثریت رای آورده

   1
   1
 4. مگر میشود هر کسی با هر پوششی که دوست دارد وارد دانشگاه بشود؟، دانشجویان موظف به رعایت قوانین دانشگاه هستند همانگونه که مردم موظف به رعایت قانون در هر کشوری که زندگی می کنند هستند. دانشگاه محل کسب دانش است نه سالن زیبایی و خودنمایی!!
  اتفاقامسئولین سابق دانشگاه باید پاسخگو باشند که چرا تا کنون قانون را اجرا نمی کردند.
  البته مسئولین فعلی دانشگاه هم می بایست بر اساس قانون عمل کنند نه بیشتر و نه کمتر و سلایق شخصی نباید ملاک باشد.
  جهت فهم بیشتر شما را ارجاع می دهد به مطالعه قوانین پوشش در ۲۰ دانشگاه برتر جهان.

  8
  15

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا