پیام سفیر جمهوری آذربایجان به مناسبت سالروز استقلال این جمهوری

به مناسبت ۲۸ می – روز استقلال جمهوری آذربایجان در هتل پارسیان استقلال واقع در شهر تهران مراسمی رسمی برگزار شد. متن پیام علی علیزاده، سفیر جمهوری آذربایجان، در این باره در پی می‌آید:

28 می روز استقلال جمهوری آذربایجان، روز احداث جمهوری خلق  آذربایجان و رویداد تاریخی تاسیس نخستین جمهوری دموکراتیک در عالم مسلمان در سال 1918 می باشد. تاریخ تاسیس حکومت، نهادهای دولتی و نیروهای مسلح آذربایجان، تشکیل مجلس آذربایجان که به واسطه طرق دموکراتیک برگزیده شده بود و پذیرفته شدن نمادهای رسمی دولتی آذربایجان می باشد.

علی رغم انجام امور بسیاری در طی دوران جمهوری خلق آذربایجان، عمر جمهوری به طول نیانجامید و 23 ماه بعد در نتیجه مداخله نظامی در سال 1920 به اتحاد جماهیر شوروی ترکیب داده شد. جمهوری خلق آذربایجان با تجربه غنی تشکیل دولت در تاریخ دولت گذاری ملی تاثیر فراموش نشدنی داشته و  به جهت استقلال آتی آذربایجان زمینه بهینه ای را ایجاد نموده است. پیوند داده شدن آذربایجان به اتحاد جماهیر شوروی در سال 1920 یکبار دیگر حاکی از آن است که، حفظ و نگهداری استقلال از کسب آن دشوراتر می باشد. آذربایجان به عنوان وارث جمهوری دموکراتیک آذربایجان در سال 1991 مجددا استقلال خود را احیا نمود و زمانی که آذربایجان مجددا در آستانه جنگ داخلی و از دست دادن استقلال خود بود، حیدر علی اف پیشوای ملی آذربایجان با عهده دار شدن مسئولیت عظیم کشور دولت و ملت را نجات داد و توانست آذربایجان را به عنوان یک کشور، از آزمون های سخت و دشوار برهاند،  و با تضمین ثبات آذربایجان با شروع به توسعه به همراه باور و اعتماد در راه پیشرفت قدم نهاد.

اگرچه تاسیس جمهوری دموکراتیک آذربایجان مورخ 28 می سال 1918 برای مردم آذربایجان واقعه تاریخی بود، احیای تمامیت ارضی آذربایجان مستقل معاصر در سال 2020 برای آذربایجان و مردمان آن پیروزی و موفقیت شکوهمند بعدی گردید. با موضع اکید رهبر کل قوا و  به لطف مهارت و رشادت والا و البته به برکت روحیه و قدرت بالای ملی ارتش پیروز آذربایجان که امسال 104-اَمین سالگرد آن گرامی داشته می شود آذربایجان رسالت تاریخی خود را به انجام رسانید. با کمک پروردگار و سایه فداکاری شهدایمان آذربایجان مجددا تمامیت ارضی خود را احیا نمود. و ما مدت دو سال است که پس از  آزادی اراضی آذربایجان در طی 30 سال تحت اشغال غیر قانونی ارمنی بوده اند سالروز استقلال جمهوری آذربایجان را با اهمیت دو چندان گرامی می داریم.

رئیس جمهور آذربایجان سال 2022 به عنوان “سال شوشا” اعلام نموده است و به شوشا نگین قره باغ و مرکز فرهنگ آذربایجان که 28 سال تحت اشغال بوده پس از سپری شدن این سال ها مجددا صلح و امور بازسازی و احیا همچنین رویدادهای فرهنگی بازگشته است.

مناقشه دیگر به پایان رسیده، موضع ما  در رابطه با وضعیت پس از جنگ کاملا واضح است. ما خواستار امضای تفاهم صلح برپایه شناخت متقابل تمامیت ارضی و مصونیت مرزی و عادی سازی روابط با ارمنستان هستیم. ما می خواهیم به قفقاز جنوبی به عنوان منطقه صلح، همکاری و فعالیت متقابل بنگریم.

در سال 1991 پس از احیای استقلال، روابط ما با جمهوری اسلامی ایران تحکیم یافته و پیشرفت نمود. بعد از آزادسازی اراضی آذربایجان از اشغال رئیس جمهور آذربایجان که از پل تاریخی خدآفرین بازدید نمود مرز آذربایجان – ایران را مرز دوستی و برادری نام نهاد و یکبار دیگر تاکید نمود که، جمهوری آذربایجان به روابط فی ما بین دول و ملت که برپایه های مستحکم  بنا نهاده شده است اهمیت به سزایی قائل می باشد. جمهوری اسلامی ایران که همواره از تمامیت ارضی و مصونیت مرزی جمهوری آذربایجان حمایت نموده  نیز دائما علاقه مند به توسعه و تعمیق روابط دوجانبه بوده است.

در ماه نوامبر سال گذشته ملاقات صمیمانه روسای جمهور دو کشور و تصمیمات اتخاد گردیده پیرامون پیشبرد هرچه بیشتر همکاری بین دو کشور جهت ارتقای روزافزون روابطمان و ورود به مرحله کیفی جدید تحفه خود را داده است. تنها در طی یک سال گذشته امضای تفاهم در خصوص احداث اتصالات ارتباطی جدید بین منطقه اقتصادی زنگزور شرقی آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان با عبور از اراضی ایران بین جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران، امضای تفاهم سه جانبه سوآپ گازی بین آذربایجان، ایران و ترکمنستان، پی ریزی پل اتومبیل رو جدید بر روی رودخانه آستاراچای، از سرگیری پروازها، مشارکت شرکت های ایرانی در امور بازسازی  در اراضی از اشغال آزاد گردیده آذربایجان و پروژه های بسیار دیگری حاکی از این است که، توسعه روابطمان در مسیر درستی می باشد. امور مثمرثمر در زمینه کمیسیون مشترک دولتی بین دو کشور، گروه های دوستی بین المجالس و کارگروه های مشترک در  بخش های مختلف در حال تداوم می باشد، سفرهای متقابل، ملاقات های منتظم و اسناد منعقد گردیده محرک نیرومند تحکیم همکاری هایمان می باشد.

امروز آذربایجان با رهبری رئیس جمهور محترم جناب آقای الهام علی اف، یکی از کشورهای توسعه یافته  با سیر صعودی در منطقه و جهان بدل گشته است. براساس نتایج سه ماه اول سال جاری در اقتصاد ما 8/6 درصد افزایش یافته است. در بخش غیرنفتی اقتصادمان نیز افزایش بیش از 10 درصد را شاهد بوده ایم. ذخایر ارزی استراتژیک آذربایجان با افزایش به بیش از 53 میلیارد دلار آمریکا ارتقا یافته است. گردش مالی تجارت خارجی مان بیش از 60 درصد و صادراتمان تا حدود دو برابر افزایش یافته است. توسعه پویای آذربایجان در حال تداوم بوده و ما بسیار خوشنودیم که، با ایران دوست و همسایه نیز پیشرفت مثبتی در زمینه روابط اقتصادی و تجاری کسب نموده ایم. افزایش گردش تجاری بین آذربایجان و ایران در سال گذشته به 30 درصد و در 4 ماه سال جاری به 23 درصد نیز یمی از نتایج ثمره بخش همکاریمان می باشد.

قلوب مردمان برادرمان که در طی قرن ها با ارزشهای تاریخی، فرهنگی و معنوی به هم پیوند خورده اند همواره یکسان تپیده و ما مصمم به تحکیم هرچه بیشتر روابط دو جانبه‌مان می باشیم.

امسال برای کشورهایمان سال به خصوصی می باشد، زیرا ما 30 سالگی روابط دیپلماتیکمان را نیز گرامی میداریم. فرصت را مغتنم شمرده، به مناسبت این واقعه به خصوص به دولت و ملت هر دو کشور تبریک ابراز می دارم. من همچنین به تمامی هموطنانم به مناسبت “28 می – روز استقلال آذربایجان تبریک عرض می نمایم.

آذربایجان و ایران را مناسبات دوستانه راسخ پیوند می‌دهد و من یقین دارم که، روابطمان که از اراده مردمان برادرمان نشات می گیرد در طی سال های آتی نیز در سیر صعودی توسعه خواهند یافت.

زنده باد دوستی آذربایجان – ایران!

24 می سال 2022- تهران

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا