خرید تور تابستان

آیت‌الله جوادی آملی: تازیانه‌ی فقر پشت مردم را زخم کرده است

آیت الله عبدالله جوادی آملی، از مراجع تقلید گفت: در احادیث می خوانیم که هیچ تازیانه ای دردناک تر از فقر نیست و امروز این تازیانه پشت مردم را زخم کرده است و مسئولین باید برای رفع مشکلات تدبیری بیندیشند.

به گزارش شفقنا، مرجع تقلید شیعیان در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین حسینی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در کاشان ابراز داشت: بهترین سخن برای بیان در خطبه های نماز جمعه، احادیث نورانی اهل بیت (علیهم السلام) است.

او با اشاره به حدیثی از امام صادق علیه السلام اذعان داشت: امام صادق علیه السلام فرموده اند اگر اراده قوی شد بدن هم قوی می شود. معنای این حدیث این است که روح، اصل است نه بدن؛ لذا اگر روح همّت داشت بدن نیز او را یاری می کند.

او با تاکید بر لزوم ثابت قدم ماندن بیان داشت: انسان باید از خدا بخواهد در مسیر دین ثابت قدم بماند طوری که نه حوادث او را بلغزاند نه شیطان او را فریب دهد. تاکید قرآن بر این است که فرد، ثابت قدم بودن را در نیت خود بیاورد. یک زمان فرد در طول مسیر استقامت می کند و ثابت قدم می شود، یک زمان قبل از شروع کار و هنگام نیت این را از خدا می خواهد. شیوه دوم ارزشمندتر است.

او افزود: مومن نه کسی را بازی می دهد نه کسی می تواند او را بازی دهد چون او بر هوای نفسش غلبه کرده و در روایات داریم که سبک ترین بت ها، مجسمه های سنگی هستند و سنگین ترین بت ها هوای نفس!

آیت الله جوادی آملی با اشاره به انواع تبلیغ بیان داشت: تبلیغ یک زمان در قالب سخنرانی است، این اثر خودش را دارد؛ یک زمان تبلیغ عملی است. اگر به درد مردم برسیم تبلیغ عملی کردیم و این مؤثرتر است.

او ادامه داد: پیامبر اسلام (ص) فرموده اند که خدایا به نان ما برکت بده و بین ما و آن جدایی نیفکن! زیرا اگر نان نباشد ما نمی توانیم نماز بخوانیم و روزه بگیریم. نان در این حدیث به معنای اقتصاد است. با اختلاس و نجومی، اقتصاد ساخته نمی شود و اگر اقتصاد سالم نباشد، خبری از دین نخواهد بود.

او افزود: در احادیث می خوانیم که هیچ تازیانه ای دردناک تر از فقر نیست و امروز این تازیانه پشت مردم را زخم کرده است و مسئولین باید برای رفع مشکلات تدبیری بیندیشند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. حضرت آیت الله العظما
    با سلام
    میفرمایید تازیانه فقر پشت مردم رو زخمی کرده. اما اکثریت مطلق مردم مطمئن هستن که پشت مردم از فقر شکسته! مثل چینی میمونه که وقتی بند زدی دیگه درست بشو نیست.

  2. اقای جوادی املی به نظرم چند وقت یکبار به صورت نه سیخ بسوزد و نه کباب چند جمله ای اظهار می دارند که «زنده» بودن حوزه علمیه قم را اعلام کنند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا