خرید تور نوروزی

تایید فروش پهپادهای ایرانی به روسیه [+توضیح امیرعبداللهیان]

وزیر امور خارجه دولت سیزدهم فروش پهپادهاب ایرانی به روسیه را تایید کرد اما در توضیحی پیرامون این موضوع گفت: مقدار معدودی پهپاد ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه گذاشتیم. اگر برای ما ثابت شود روسیه از پهپاد ایرانی در جنگ علیه اوکراین استفاده کرده، ما نسبت به این مسئله بی تفاوت نخواهیم بود. موضع ما در خصوص جنگ اوکراین توقف جنگ، بازگشت طرفین به مذاکره و بازگشت آوارگان به منازلشان است.

توضیحات حسین امیرعبداللهیان درباره‌ی این موضوع را به نقل از خبرگزاری فارس می‌خوانید:

«مناسبات ما با روسیه بر مبنای همسایگی و منافع متقابل است. این هیاهویی که برخی از کشورهای غربی به راه انداخته‌اند که ایران برای کمک به جنگ اوکراین موشک و پهپاد در اختیار روسیه قرار داده است. بخش موشک آن کاملا غلط است و بخش پهپاد آن درست است.

مقدار معدودی پهپاد ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار دادیم، با وزیر خارجه اوکراین توافق کردیم چنانچه هرگونه مستندی در اختیار دارند که روسیه از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده در اختیار ما قرار دهد.

چنین قراری را دو هفته پیش در یک کشور اروپایی داشتیم و هیأت سیاسی و دفاعی ما به آن کشور اروپایی رفت. اما متاسفانه در دقیقه ۹۰ طرف اوکراینی حضور نیافت.

علت آن این بود که آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی به طور ویژه آلمان از اوکراین خواسته بودند که در حالی که ما می‌خواهیم علیه ایران تحریم را به واسطه پهپاد اعمال کنیم، شما می‌خواهید با ایرانی‌ها در یک کشور اروپایی قهوه بنوشید. اما بعد از آن در گفت‌وگوی تلفنی هفته گذشته با همکارم وزیر خارجه اوکراین داشتیم توافق کردیم اگر مستندی وجود دارد در اختیار ما قرار دهند و قرار است چنانچه طرف اوکراینی بر عهدش پایبند بماند، طی روزهای آینده بتوانیم این موضوع را بررسی کنیم و مستندات آنها مورد توجه ماست.

البته اگر برای ما ثابت شود روسیه از پهپاد ایرانی در جنگ علیه اوکراین استفاده کرده، ما نسبت به این مسئله بی تفاوت نخواهیم بود. موضع ما در خصوص جنگ اوکراین توقف جنگ، بازگشت طرفین به مذاکره و بازگشت آوارگان به منازلشان است و در این مسیر جمهوری اسلامی تلاش‌های زیادی را از ابتدای جنگ اوکراین داشته و این تلاش‌ها هم در سطح رئیس جمهور و هم وزیر خارجه بوده و همچنان به این تلاش‌ها تا توققف جنگ در اوکراین ادامه خواهیم داد»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. یک مشکل عمده در کار وزیر این است که ابتدا سفت و محکم انکار می کند سپس یواش یواش عقبنشینی می کند و این در دنیای سیاست امروزی زیاد خوشایند نیست . و اصولا به ضرر نظام اسلامی می باشد .

 2. ۱_…..ما بی تفاوت نخواهیم بود.یعنی چه?یعنی به روسیه اخطار می کنیم?رابطه با روسیه را قطع می کنیم,یا روسیه راتحریم می کنیم?!
  ۲_اگر همان اول تایید و توضیح می دادیم ,بهتر نبود?

  9
  1
 3. در این مورد حق با آقای امیرعبدالهیان است.روس ها قبل از جنگ اوکراین چندتا پهباد از ما خریدن جهت سرویس مدرسه، تهیه سالاد شیرازی و یا پختن نیمرو، حالا معلوم شده نیتشون از خرید چیز دیگه ای بوده.این چه ربطی به ما داره!؟

  16
  2
 4. سلام‌حالا‌وزیر‌خارجه‌و….بقیه‌
  آقایان‌خودشان‌هم‌فهمیدند‌که‌
  روسیه‌میخواهد‌با‌‌سیبل‌کردن
  ایران‌به‌تدریج‌از‌جنگ
  اوکراین‌خلاص‌شود‌آنگاه‌ایران
  میماند‌آش‌نخورده‌ودهن‌سوخته
  .خدا‌به.خیر‌کند‌والا‌این‌‌روسیه
  بیشرف‌به‌جهت‌خلاصی‌بعید‌
  نیست‌برودادعا‌کند‌ما‌با‌اوکراینی
  کاری‌نداشتیم‌ایران‌ما‌را‌تحریک‌کرد
  حمله‌کنیم‌‌.‌و…..

  5
  1
 5. اینکه هر روز یه حرف میزنن اول از اساس رد میکنن بعد تلویحی قبول میکنن بعد گردن میگیرن نشانه … است و این رفتارها باعث شده اعتماد بین مردم و دولت از بین برود

  6
  1
 6. مگر برای فروش هر کالایی باید از اروپا وامریکا اجازه گرفت به ما چه که در جنگ هستن هر کشور آزاد حق دارد هر چیز میخواد بخره وبه بازار بفروشه تمام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا