خرید تور نوروزی

بیانیه کانادا، سوئد، انگلیس و اوکراین درباره‌ی ماجرای هواپیمای اوکراینی

خبرگزاری مهر در خبری درباره‌ی ماجرای هواپیمای اوکراینی نوشت: «کانادا، سوئد، انگلیس و اوکراین امروز به تکرار مواضع غیرسازنده خود درباره سانحه سقوط پرواز PS۷۵۲ پرداختند».

این خبرگزاری نوشت:

«بنا بر خبر وبگاه وزارت خارجه انگلیس، کشورهای کانادا، سوئد، انگلیس و اوکراین امروز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای مشترک در ارتباط با سانحه سقوط پرواز PS۷۵۲ هواپیمای اوکراینی در ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸، با اتخاذ موضعی غیرسازنده اعلام کردند: به ادامه تلاش های خود برای پاسخگو کردن ایران متعهد هستیم!

در بیانیه مشترک کانادا، سوئد، انگلیس و اوکراین در این باره بدون اشاره به اقدامات شفاف تهران در این خصوص آمده است: … به ویژه، از ایران خواسته ایم تا به داوری الزام آور مربوط به پرواز PS۷۵۲ تَن دهد! … گروه هماهنگی همچنان متعهد به پیگیری تلاش‌ ها برای پاسخگویی ایران است. این اقدام بخشی از رویکرد گسترده‌ تر ما برای اطمینان از شفافیت، عدالت و پاسخگویی قربانیان و خانواده‌ هایشان خواهد بود.

مرکز رسانه قوه قضائیه پنجشنبه ۲۴ آذر ماه برگزاری سومین جلسه رسیدگی به پرونده سقوط هواپیمایی ۷۴۷ کشور اوکراین با حضور متهمان، شکات، خانواده جانباختگان و وکلای آن‌ ها به ریاست قاضی ابراهیم مهرانفر در دادگاه نظامی استان تهران را رسانه ای کرد.

پیش از این و در طی دو جلسه قبلی دادگاه، شکات و وکلای آنها، اشکالاتی به مرحله تحقیقات و نظرات کارشناسی موجود در پرونده گرفته بودند که قاضی با وارد دانستن این اشکالات، پرونده را بابت رفع برخی نواقص به دادسرا برگرداند و امروز و پس از رفع این اشکالات دادگاه برگزار گردید.

در ابتدای جلسه دادگاه، قاضی مهرانفر ضمن تسلیت شهادت جانباختگان پرواز PS752 اوکراین و طلب مغفرت الهی برای آن‌ها، بیان کرد: دادگاه بر این باور و مصمم است تا برابر اصول دینی و قانونی که حاکم بر آئین دادرسی کیفری است، دادرسی عادلانه و منصفانه‌ای داشته باشد. طی فرآیند تشکیل پرونده و بررسی آن، محتوای پرونده در اختیار وکلای شاکیان و متهمین بوده و آن‌ها از نزدیک در جریان موضوع هستند و پرونده را مطالعه کردند.

پس از قرائت کیفرخواست از سوی نماینده دادستان و تفهیم اتهامات به متهمان پرونده، قاضی مهرانفر با دعوت از شاکیان پرونده به جایگاه از آن‌ها خواست تا در خصوص پرونده صحبت و درخواست‌های خود را در دادگاه مطرح کنند.

تعدادی از شاکیان با حضور در جایگاه ضمن بیان مطالب خود، خطاب به رئیس جلسه دادگاه عنوان کردند: از ریاست این دادگاه می‌خواهیم با قاطعیت رأی صالح و قاطعی صادر شود».

از سوی دیگر، بی‌بی‌سی در همین باره نوشته که آن چهار کشور اعلام کردند که تلاش‌هایشان در مورد هواپیمای اوکراینی «وارد مرحله حقوقی «حل و فصل اختلافات» شده است». بی‌بی‌سی همچنین ادعای خانواده‌ی یکی از مسافران پرواز ۷۵۲ را منعکس کرده که گفته وزیر خارجه کانادا در نامه‌ای به خانواده‌ها اطلاع داده که روند ارجاع پرونده به «دیوان بین‌المللی دادگستری» در لاهه آغاز شده است.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا