پرسش تامل برانگیز یک اصلاح‌طلب از حضور ایران در سوریه

به گزارش انصاف نیوز، دکتر «یدالله اسلامی»، دبیرکل مجمع نمایندگان ادوار مجلس، از احزاب اصلاح‌طلب، در یادداشتی در صفحه‌ی شخصی خود نوشت:

در سوریه چه می‌گذرد؟ چرا چنین سرنوشتی برای سوریه رقم زده شد؟ کشتار و آوارگی و بی خانمانی گسترده‌ی مردم سوریه چه دردی را دوا می‌کند؟

آیا ماندن اسد به قیمت ویرانی یک کشور و شکل‌گیری دشمنی و بروز جنگ‌های گسترده‌ی قومی و قبیله‌ای و مذهبی ارزشی داشت و یا دارد؟ آیا این زخم خونین و دملی که حالا چرکین شده است درمانی آسان دارد؟

داعش چگونه زاده شد و رشد کرد و بالید و ماندگار شد؟ چه کسانی و کشورهایی و گروه هایی و اندیشه‌های در سربرآوردن داعش نقش داشته و دارند؟

جنگی چنین ویرانگر پس از رسیدن به آتش بس چه برجای می‌گذارد؟ آیا کینه‌های زاده شده در اثر این جنگ به زودی از میان برداشته خواهد شد؟

نقش کشورهای ایران و ترکیه و عربستان در این ماجرا چیست؟ کشورهای فرامنطقه ای همچون آمریکا و روسیه چه نقشی بازی می‌کنند؟ هم پیمانی ایران و روسیه چه نقشی در آینده‌ی ایران و منطقه خواهد داشت؟ بمباران‌های روسیه در حلب چه نگاهی به ایران را در بین مردم دامن خواهد زد؟

راز آتش بس شکننده در سوریه بر اساس توافق بین آمریکا و روسیه چیست؟ آیا واقعاً شیعه‌ی انگلیسی در پیدایش داعش و دامن زدن به کینه‌های مذهبی نقش داشته است؟

آیا میزان سرمایه‌ای که ایران در سوریه به کار بسته است اعم از نیروی انسانی و پشتیبانی و منابع مادی، سود لازم را برای ایران به ارمغان خواهد آورد؟

آیا اگر ایران وارد نبرد در سوریه نمی‌شد جنگ با داعش به شهرهای ایران کشیده می‌شد؟ راز پیوستن برخی از ایرانیان به داعش چیست؟

آیا ادامه‌ی جنگ‌های نیابتی در سوریه، ویرانی بیشتر و کینه‌های انباشته‌تر را با خود همراه نخواهد آورد؟

اگر ایران پشتیبانی خود از اسد را به حوزه‌ی سیاسی کاهش می‌داد چه می‌شد؟ اگر ایران برای حل مشکل اسد و مخالفین داخلی آن کشور نقش میانجیگیری برای خود تعریف می‌کرد چه پیامدی داشت؟

آیا خارج شدن ایران از گرداب سوریه آسان است؟

آیا هم پیمانی ایران و روسیه در نبرد سوریه که گاهی با ترس از سازش روسیه و آمریکا به زیان ایران و گاهی به بی‌معرفتی روس‌های در گزارش استفاده‌ی نظامی از پایگاه هوایی همدان از زبان برخی دست اندرکاران شنیده می‌شود بر اساس آینده‌نگری و منافع ملی بوده است؟

آیا این تصمیم بر اساس اجماع سردمداران و اداره کنندگان کشور گرفته شده ست؟ چرا گزارش این تصمیم پس از افشای آن به نمایندگان مجلس هم داده نشده است؟

دامنه‌ی این پرسش‌ها بسیار است و اگر چه برخی سعی می‌کنند با پاسخ‌های به ظاهر ساده از آن بگذرند ولی خود می‌دانند که آنچه را بیان می‌دارند پاسخ نیست.

پیامدهای حضور در سوریه به چنان آسانی که از آن سخن می‌رود نخواهد بود. هیجان‌ها روزی رنگ می‌بازد و پرسش‌های خردمندانه و کاوش‌های هوشیارانه جای آن را خواهد گرفت. آن گاه نوبت به پاسخگویی می‌رسد!

بگذریم که جای تحلیل‌های کارشناسانه بر اساس منافع ملی در بسیاری از نوشته‌ها و گفته‌ها خالی است و هیجان و رجزخوانی و شبیه‌سازی‌های تاریخی جای تحلیل و بررسی‌های منطقی و آگاهی بخش را گرفته است.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

 1. کشتار بیرحمانه روسها که بر سر زن و بچه ها بمب میریزند و ما همپیمان انها در اینکار هستیم را باید با کدام قانون خداوند و سنت پیامبر و علی توجیح کرد؟روسها صرفا به منافع اقتصادی و غیره میاندیشند و برای آنها اخلاق معنا ندارد آیا انقلاب اسلام که پیامبرش صرفا برای مکارم اخلاقی برانکیخته شد هم همینطور است؟ شهر ها ما در جنگ بمباران شد و امام اجازه مقابل به مثل ندادند و حالا چطور ما باید همپیمان روسیه در این دد منشی باشیم . بمباران بچه دوساله و بیمارستان مبارزه با داعش است؟ اتفاقاً وجود داعش بیشتر سود را برای روسیه داشته است

 2. میفرمایند اگر در سوریه نجنگیم باید در مرزهای خود بجنگیم ، با این استدلال باید تلاش کنیم که جنگ در سوریه هیچوقت به پایان نرسد !!

 3. اینهم یک سوال دیگه، به اون بالایی ها اضافه کنید:
  آیا ما در ویرانی یک کشور ریشه دار و بی خانمان و دربدر شدن میلیون ها سوری و کشته شدن ده ها (اگه نگیم صدها) هزار شهروند سوری شریک نیستیم؟ بعضی تحلیل ها مبناشون اینه که اگه ما در سوریه نباشیم، داعش در کشور ما خواهد بود، … چند سال قبل وقتی ماجرای سوریه شروع شد، هنوز نه داعشی وجود داشت و نه النصره ای و …! یک دعوای داخلی بود و اعتراضات مردمی که باید خودشون حل و فصلش می کردند، نه اینکه …

 4. متاسفانه باگ اصلاح طلبان همين است كه گاهي سعي بر تفسير وقايع بر اساس دو دو تا چهارتا مي كنند در صورتي كه واقعيت مطلب لزوماً بر اساس منافع نبوده و گاها” فراتر از حساب و كتاب ها مي باشد.

  1. جناب Reza ، شمائي که فاقد بقول خودتان باگ هستيد! لطفا” تفسيري که دو دو تاي آن گاها” چهار نميشود و چند ميشود؟، را مشروحا” توضيح بدهيد تا اصلاح طلبان، اين به زعم شماها باگ را بپوشانند! (اتفاقا” اگر دقيقا” مطلب جناب اسلامي خوانده باشيد، واقعيت مطلبي را بيان کرده که بر اساس منافع نبوده و فراتر از حساب و کتاب هاست، فقط کافي است با دقتي که اگر فاقد آن نيستيد، بنگريد!)

  1. جناب Alireza ، اگر ايشان به زعم شما ساده لوحانه ، نگاه کرده، پس چرا شما هوشمندانه و مثل يک فعال سياسي، اعلام نظر نکرده ايد!؟

 5. همه کسایی که این کشتارها رو راه انداختن هم تو این دنیا و هم تو اون
  دنیا جوابش رو خواهند داد.خون مظلوم پایمال نمیشه. بیاین اندکی انسان باشیم.

 6. برادرانه توصیه می کنم آیه 9 سوره مبارکه حجرات و ضرورت دفاع از حق در جنگ بین مسلمین را این برادر اصلاح طلب مطالعه کنند تا دیگر دنبال سود و زیان در مسائل منطقه ای نباشند. اطاعت از امرالله تعالی بزرگترین سود است.

 7. الهی امثال شما لالمانی بگیرند که از روی حماقت حرفی رو نزنند که دشمن شاد بشویم.

 8. اگه کشتن زن و بچه های بی گناه توسط بشار و دار و دسته اش دفاع از مظلوم هست، وای به حال همه ما به اصطلاح مسلمانان.

 9. یدالله اسلامی توضیح نداده که آیا ایران دخالتی در افغانستان داشت که طالبان (نسخه قدیمی‌تر داعش) 13 دیپلمات ایرانی را به شهادت رساندند؟ یا اینکه داعش اصلا چرا برای اشغال شمال عراق و شرق سوریه تشکیل شد؟ آیا مقامات اطلاعاتی و نظامی و امنیتی ارشد رژیم صهیونیستی (حامیان فتنه سبز) بارها نگفته‌اند که راه‌اندازی و تقویت داعش صرفا برای ضربه زدن به اقتدار ایران بوده است؟ آیا شعور این مدعی دروغین اصلاح‌طلبی قد نمی‌دهد یا می‌داند و کتمان می‌کند که اصالتا اغلب اعضای گروهک تروریستی داعش سوری نیستند و به واسطه همکاری شبکه مالی سعودی با شبکه جاسوسی برخی کشورهای غربی، از طریق سربازگیری از کشورهای مختلف (غیرسوری) تشکیل شده است؟! آیا او نمی‌داند داعش به محض تشکیل به سمت مرزهای ایران (و نه سوریه) هجوم آورد و صراحتا جنگ با ایران را از اهداف اصلی تشکیل خود عنوان کرد؟ چرا یک مدعی اصلاح‌طلبی باید به تطهیر جنایتکارترین گروه‌های تروریستی عالم بپردازد و حق را به جانب او بدهد؟ آیا سند روشن‌تر از این که منطق شورش جنبش (فتنه) سبز همسو با منطق تشکیل داعش است؟!

  1. متين گرامي، از روي دست کيهان (و دقيقتر بگم، حاجي حسين تان) کپي پيست کردي؟ نمره ات صفره! البته شماها حداکثر در همين حد هستيد!

 10. کاملا منطقی فرمودید ریشه این مساله همان است که امام راحل فرمودند نظامیان وارد سیاست نشوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا