خرید تور تابستان

مقایسه‌ی حکمرانی اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان با یک مثال!

حجت‌الاسلام احمد حیدری در یادداشتی که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، نوشت:

سال‌ها‌ست کشور ما با حکمرانی ناصحیح، غیر علمی و غیر متکی بر مشورت با کارشناسان واقعی و زبده از جانب اصولگرایان مواجه است و معضلات این نوع حکمرانی، بخصوص در دوره‌هایی که حکومت یک‌دست شده [مثل دوره 8 ساله آقای احمدی نژاد و این دوسال ریاست جمهوری آقای رئیسی] بیشتر خود را نشان داده است.

قانون تغییر ساعت نمونه بسیار جالب برای نشان دادن تفاوت حکمرانی اصولگرایانه و اصلاح‌طلبانه است. قانون تغییر ساعت رسمی، قانونی بود که به موجب آن ساعت رسمی کشور هر سال در ساعت ۲۴ روز اول فروردین ماه یک ساعت به جلو کشیده شده و در ساعت ۲۴ روز ۳۰ شهریور ماه به حالت قبلی برگردانده می‌شد. این کار به منظور استفاده بیشتر از روشنایی روز انجام می‌شد. این قانون از زمان حکومت سابق شروع شد و به جهت مخالفت روحانیان و مذهبی‌ها با تغییر ساعت رسمی، بعد از انقلاب مدتی تعلیق گردید و زمان دولت مرحوم هاشمی در سال 1370 دوباره احیا شد.مذهبی‌ها اصولا با توجه به اوقات شرعی عبادات و سردرگم شدن مردم نسبت به این اوقات با تغییر ساعت، با این قانون موافقت چندانی نداشته و ندارند لذا بعد از انقلاب تعلیق شد.

وقتی آقای محمد خاتمی در سال 76 سکان قوه اجرایی را به دست گرفت، به طبع آخوندی خود، به طور طبیعی دل خوشی از این قانون نداشت ولی ایشان که بر حکمرانی صحیح و عقلانی تعهد داشت، به خودش اجازه تصمیم‌گیری غیرکارشناسی در این موضوع را نداد و کارگروهی تعیین کرد تا فواید و مضرّات این قانون را شناسایی و با هم مقایسه کرده تا تصمیم معقول و مقتضی گرفته شود و با توجه به نظر آن گروه مبنی بر نتایج مثبت این قانون، این تغییر همچنان در دولت او ادامه داشت.

با روی‌کار آمدن آقای احمدی نژاد با پشتیبانی همه جانبه اصولگرایان، ایشان در اسفند 1384 این قانون را با عنوان نداشتن پشتوانه کارشناسی متقن بر مفید بودن و باعث سردرگم شدن بخش زیادی از مردم، لغو کرد ولی سال بعد مجلس در صدد اجرای دوباره آن برآمد و بالاخره در 31 مرداد 86 آن را به تصویب رساند.

این قانون همچنان اجرا می‌شد تا اینکه با شروع دولت دوم اصولگرایان به ریاست آقای رئیسی و از طرف مجلس اصولگرا در اسفند 1400، طرح نسخ قانون تغییر ساعت تصویب شد و از اول فرورین 1402 لازم الاجرا گردید و الان مردم با نابسامانی‌های اجرای طرح مصوب مجلس اصولگرا از طرف دولت اصولگرا مواجه‌اند و تغییر ساعت کار ادارات و … برای فصول مختلف، باعث سردرگمی مردم و به هم ریختن برنامه زندگی آنان شده است.

این یک نمونه از تفاوت حکمرانی اصلاح‌طلبانه با اصولگرایانه است. تو خود حیث مفصل بخوان از این مجمل.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

 1. این متن بیشتر تسویه حساب سیاسی و قبیله گرایی بود
  نگارنده بجای اتکا به آمارهای جهانی و بررسی نظرات موافقان و مخالفان
  موضوع را به مخالفت مذهبی ها و روحانیون تنزل داد
  همینقدر سخیف و هیجانی

  3
  3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا