خرید تور تابستان

در دانشگاه‌های دور از مرکز چه می‌گذرد؟ | دانشگاه علوم پزشکی کرمان [+پاسخ دانشگاه]

| برخوردهای تعلیقی و تبعیدی با دانشجویان علوم پزشکی کرمان |

آسیه توحیدنژاد، انصاف نیوز: دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان مجموعا بیش از 43ترم حکم منع موقت از تحصیل و انواعی دیگر از احکام -مثل تغییر دوره روزانه به شبانه، محرومیت از امکانات رفاهی دانشگاه تا پایان تحصیل، ممنوع‌الورودی و…- گرفته‌اند. انصاف نیوز مصاحبه‌ای در مورد احکام انضباطی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان با یکی از دانشجویان مطلع دانشگاه داشته است.

لازم به توضیح است که این عدد و احکام مطرح شده در این گزارش محدود به اطلاعات مصاحبه‌شونده‌ی انصاف نیوز است. به گفته‌ی این دانشجو مجموعه‌ی احکام بیشتر از این می‌تواند باشد.

بخشی از احکام انضباطی دانشجویان

بخشی از احکام انضباطی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان که به تحقیق و با پرس‌و‌جو از دانشجویان از آنها مطلع شده‌ایم:

ابوالفضل سعیدی، 6ماه تعلیق _ شیرین سیفی، ۶ماه تعلیق _ عارف عابدی، 6ماه تعلیق _ جیران محمد امینی، 1سال تعلیق و تغییر از روزانه به شهریه پرداز _ نادیا کریمی، 6ماه تعلیق _ هما همابین، ۶ماه تعلیق _ عرفان عظیم پور، ۲۴ماه تعلیق و تغییر محل تحصیل _ شهریار عقابیان، 18ماه تعلیق _ امیرحسین نادری، 6ماه تعلیق _ مهران احمدبیگی، ۶ماه تعلیق و منع استفاده از امکانات رفاهی تا پایان دوره تحصیل _ امیرمحمد ناظری، ۱۸ماه تعلیق _ آقای سرسنگی، ۳ماه تعلیق _ فاطمه محمدی‌فر، ۶ماه تعلیق _ نگین اله خانی، ۶ماه تعلیق

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان

دانشجویی که با انصاف نیوز مصاحبه کرد در مقدمه‌ی این گفت‌وگو از وضعیت بد انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت. در مجموع سه تشکل دانشجویی در این دانشگاه وجود دارد که آن دو دیگر همسو هستند. طبق اطلاعاتی که او در اختیار ما قرار داده است دبیرکل فعلی، مهران احمدبیگی 6 ماه تعلیق و منع استفاده از امکانات رفاهی تا پایان دوره تحصیل و دبیرکل سابق -عرفان عظیم‌پور 24ماه تعلیق از تحصیل و تغییر محل تحصیل حکم گرفته است.

انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی کرمان

ممنوع‌الورودی در علوم پزشکی کرمان مدرک موجه نمی‌خواهد

این دانشجو در مورد ممنوع‌الورودی‌های علوم پزشکی کرمان چنین گفت: احکام ممنوع‌الورودی در یک مقطعی به بیش از 40نفر رسید و دلایل مختلف داشت. عده‌ای را بابت پوشش و حجاب، عده‌ای دیگر را به دلیل شرکت در تجمعات و… ممنوع‌الورود کردند. دانشگاه در مورد کسانی که به آنها اتهام شرکت در تجمعات را می‌زد هیچ مدرکی در اختیار نداشت و صرف گزارش حراست افراد را ممنوع‌الورود می‌کردند.

بی‌صدا شدن بعضی دانشگاه‌ها برای برخورد سخت‌تر دانشگاه حاشیه امن می‌سازد

نکته‌ی مهمی که شخص مصاحبه‌شونده پیش از آغاز مصاحبه با انصاف نیوز مطرح کرد مهجور ماندن دانشگاه‌های استان‌هایی‌ست که کمتر در مرکز توجهند. به تبع این وضعیت برخوردهایی که با دانشجویان این دانشگاه‌ها می‌شود نیز کمتر رسانه‌ای می‌شود و همین حاشیه‌‌ی امنی خصوصا برای حراست و رئیس دانشگاه به وجود می‌آورد که احتمال برخوردهای شدیدتر را بیشتر می‌کند.

به گفته‌ی این دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان اغلب احکام انضباطی صادره برای دانشجویان با احتساب سنوات است.

محرومیت از امکانات رفاهی ممکن است دانشجو را از ادامه‌ی تحصیل بازدارد

یکی از گلایه‌های اصلی‌ای که این دانشجو در گفت‌و‌گو با انصاف نیوز مطرح کرد اعلام خطر و هشدار در مورد آیین‌نامه‌ی انضباطی جدید بود: آیین‌نامه‌ی انضباطی جدید هم احکام را سنگین‌تر ساخته است و هم موارد جدیدی را اضافه کرده است. برای مثال تغییر دانشجوی دولتی به شهریه‌پرداز، محرومیت از امکانات رفاهی که ممکن است امکان ادامه‌ی تحصیل را از دانشجویی که مشکلات مالی دارد به کل سلب کند و سایر احکام جدیدی که به این آیین‌نامه اضافه شده‌اند.

سیر برخوردها، دلیل محکومیت‌ها و شیوه‌ی رسیدگی و پرونده‌سازی‌ها

مصاحبه‌شونده‌ی انصاف نیوز در مورد دلیل محکومیت‌های دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان، سیر برخوردها در این دانشگاه و مشکلات قانونی و غیرقانونی رسیدگی به پرونده‌های دانشجویان این دانشگاه اضافه کرد: شروع برخورد در دانشگاه علوم پزشکی کرمان از هفته اول مهر بود. تعدادی از دانشجویان را بابت فضای مجازی به کمیته انضباطی فراخواندند. همزمان با این برخوردها دانشگاه به صورت موازی اقدام به پرونده‌سازی در خارج از دانشگاه برای چند تن از دانشجویان کرد. در آبان ماه چند تجمع مسالمت آمیز در دانشگاه شکل گرفت که باعث شد برای تعداد زیادی از بچه‌ها به اتهام ایجاد بلوا و آشوب در کمیته انضباطی پرونده باز شود.

او در مورد روند بررسی پرونده‌ها و برخورد سخت‌تر و احکام سنگین‌تر وزارت بهداشت در ادامه‌ی جملات قبلی‌اش گفت: خیلی از این افراد قبل از دریافت احکامشان به مدت یکماه ممنوع الورود شدند. تا جایی که من می‌دانم در روند بررسی پرونده‌ی بچه‌ها در کمیته انضباطی اقداماتی خلاف قانون شکل گرفت؛ مثل این مورد که دانشجو امروز عصر تفهیم اتهام می‌شد و فردا جلسه بدوی او برگزار می‌شد. این خلاف قانون است. اغلب احکام جلسات بدوی هم عینا در تجدید نظر تایید می‌شد. دانشجویانی هم که پرونده‌شان به وزارت بهداشت می‌رفت احکام سنگین‌تری تا سه برابر حکم اولیه می‌گرفتند.

مهدی احمدی‌نژاد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان

این دانشجو در مورد برخوردهای آقای مهدی احمدی‌نژاد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز چنین گفت: علاوه بر این موارد گاها برخوردهای بدی از سوی رئیس دانشگاه با دانشجویان در جلسات تجدید نظر صورت گرفته. الفاظ خاصی از ایشان در این برخوردها شنیده‌ام.

رئیس دانشگاه در یکی از تجمعات علنا به همه دانشجویان اولتیماتوم داد که با این وضع شاید درب دانشگاه به روی نیروهای یگان ویژه باز شود و آنگاه دیگر عواقب هر اتفاقی بر عهده خود بچه‌ها خواهد بود و کاری از دست ما برنمی‌آید. این نکته هم جالب توجه است که تعداد نگهبانان و نیروهای حراست از سال گذشته به شکل محسوسی افزایش یافته است.

نقش نهادهای بیرون از دانشگاه در برخورد با دانشجویان

تحقیقات و پرس‌و‌جوهایی که خبرنگار انصاف‌نیوز از طریق دانشجویان این دانشگاه انجام داده است موید این امر است که نهادهای بیرون از دانشگاه نیز در برخورد با دانشجویان نقش موثری داشته‌اند از جمله اینکه قبل از تجمعات دانشگاه نهاد خاصی تعدادی از دانشجویان را تلفنی تهدید کرده است و یا حتی بعد از تجمعات چندین دانشجو را احضار و بازجویی کرده‌اند.

میان دانشجویانی که خبرنگار انصاف‌نیوز به آن‌ها دسترسی پیدا کرد موردی نیز وجود داشت که در بحبوحه‌ی اعتراضات ۱۴۰۱ منزلش تفتیش و وسایلش ضبط شده بود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. دانشجویانی که در صحن دانشگاه فحش جنسی میدادند را باید اخراج کرد.
  کسی که از حداقل ااصول اخلاق به دور است، اگر مسولیتی پیدا کند مردم را بیچاره میکند.

  6
  4
  1. جناب اصغر با دانشجویی که با سلاح سرد در دانشگاه حضور پیدا میکند با کدوم اصول اخلاقی باید رفتار کرد ؟؟؟؟؟؟؟ با امثال شماها چه طور باید رفتار کرد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   9
   3
 2. جناب اصغر با دانشجویی که با سلاح سرد در دانشگاه حضور پیدا میکند با کدوم اصول اخلاقی باید رفتار کرد ؟؟؟؟؟؟؟ با امثال شماها چه طور باید رفتار کرد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  6
  2
 3. خجالت بکشین ازاین همه دورغی که مینویسین شما بایداسم خبرگزاریتان رابی انصاف نیوزبزارین هرتنبیهی حتما درپی عمل زشت وتخطی ازقانون بوده من خودم چندنفرازاین اسامی رامیشناسم که چه اقدامات هنجارشکن وبی شرمانه ای انجام داده اندکه اگرتنبیه هم شدن دربرابراقداماتشان بسیارناچیز بوده.شرم برشما

  5
  5
 4. من خودم در دانشگاه علوم پزشکی کرمان هستم والا ما هیچ کدوم از این موارد رو ندیدیم نمی دونم شما از کجا آوردین و دلیل این مصاحبه تون چیه توی این مملکت هرکس با یه جایی مشکل پیدا می‌کنه یه خورده خرج می‌کنه تا توی فضای مجازی تخریبش کنه چقدر زیاد دروغ میگین

  2
  2
 5. این عکس رو گذاشتین که بگین دانشگاه علوم پزشکی کرمان قدیمی عقب افتاده هست در صورتی که اصلا این شکلی نیست الان من هر روز دانشگاه هستم چند گرفتی اینا رو بگی

  4
  1
 6. دانشگاه و ریاست دانشگاه که با کسی دعوای شخصی ندارد
  دانشجویان هستند که باد در بینی می‌اندازند و بی اطلاع از همه چیز اقدامات بدی را مرتکب میشن

  4
  3
 7. انصاف بی انصاف این چرت و پرت ها چیه زدی خجالت بکش ما دانشگاه علوم پزشکی کرمان هستیم و اصلا این مورد ها رو نداریم تازه نسبت به چند سال پیش خیلی هم نگهبان و حراست کم شده .اصلا خبرت درست نیست و از روی کینه ورزی است . بودند خیلی از دانشجویان و پزشکانی که بی حرمتی کردن و مورد رافت اسلامی مسئولین دانشگاه قرار گرفتن.متاسفیم برات

  2
  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا