استقبال ولایتی و موگرینی از انتخاب میشل عون

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در واکنش به انتخاب رئیس‌جمهور لبنان، بیانیه‌ای صادر کرد.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از المیادین، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن استقبال از انتخاب میشل‌عون به عنوان رئیس‌جمهور لبنان گفت: تشکیل دولت جدید در لبنان و برگزاری انتخابات پارلمانی آینده، نقطه عطفی در تاریخ دموکراسی لبنان به شمار می‌رود.

موگرینی با صدور بیانیه‌ای گفت: با توجه به چالشهایی که لبنان با آن مواجه است انتخاب رئیس‌جمهور در این کشور حادثه‌ای بسیار مهم است و انتخابات امروز راه را برای مشارکت همه احزاب سیاسی لبنان در گفتگوی سازنده باز می‌کند.

میشل عون امروز دوشنبه دهم آبان ماه در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهور موفق شد 83 رأی یعنی اکثریت آرا را به خود اختصاص دهد.

از سه‌شنبه پنجم خرداد 93 (25 می 2014) یعنی به مدت بیش از دو سال کاخ ریاست جمهوری لبنان منتظر ورود جانشین میشل سلیمان رئیس جمهور سابق بود و پارلمان لبنان با وجود پایان یافتن دوره ریاست جمهوری سلیمان به‌سبب اختلافات سیاسی ناشی از وجود فضای دوقطبی و کارشکنی‌های عربستان، نتوانسته‌ بود جانشین وی را انتخاب کند.

پارلمان لبنان نهایتاً بعد از 45 جلسه ناموفق، میشل عون را به‌عنوان سیزدهمین رئیس جمهور لبنان انتخاب کرد

علی اکبر ولایتی:

انتخاب «میشل عون» پیروزی «مقاومت اسلامی» و «سیدحسن نصرالله» است

velayati aliakbar

مشاور رهبری در امور بین‌الملل گفت: انتخاب میشل عون با رأی بالا به ریاست‌جمهوری لبنان به‌معنای تقویت جدی مقاومت اسلامی است.

علی اکبر ولایتی در گفت‌وگو با تسنیم و در پاسخ به سؤالی راجع به پیام‌های انتخاب میشل عون به‌عنوان رئیس‌جمهور لبنان، با این مقدمه که “در ابتدا لازم است این “انتخاب بسیار مهم” را به ملت و دولت لبنان تبریک بگویم”، گفت: 30 ماه به طول کشیدن این انتخاب، نشان دهنده سختی و در عین حال اهمیت این کار مهم و اهمیت انتخاب رئیس جمهور در لبنان است. در این کشور گروه‌های مختلف با  مذاهب گوناگون اعم از مسلمان (شیعه و سنی)، مسیحی، ارمنی، کرد، دروزی و… حضور دارند و رئیس جمهور باید مورد قبول اکثریت متکثر و در عین حال واحد فعال در لبنان باشد، ضمن اینکه اداره کردن لبنان با حضور مردمی با فرهنگ بالا و پیشرفته کار سختی است و این مردم هر کسی را به‌عنوان رئیس‌جمهور قبول نمی کنند مگر اینکه تجربه و تدبیر آن فرد اثبات و مشخص شود که او می‌تواند لبنان را با همه حساسیت‌ها و پیچیدگی‌هایش اداره کند.

ولایتی با اشاره به دیدار خود با میشل عون، او را فردی «متین» و «پابرجا» توصیف و خاطرنشان کرد: ایشان یقیناً شایستگی این مسئولیت را دارند و بنده به‌نوبه خودم به ایشان تبریک می‌گویم.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه انتخاب جناب میشل عون به ریاست‌جمهوری لبنان را باید به‌صورت ویژه به حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن نصرالله تبریک گفت، اظهار داشت: یکی از شخصیت‌های پیروز اصلی این میدان، یقیناً جناب سیدحسن نصرالله رهبر مقاومت اسلامی در لبنان است، به این دلیل که ایشان از ابتدا به‌دلیل سوابق و کفایت جناب میشل عون عهدی با او بسته و وی را به‌عنوان کاندیدای خود معرفی کرده‌ بودند و نهایتاً نشان دادند که علی‌رغم همه فشارهای داخلی و خارجی به عهد خود پایبندند.

مشاور رهبری در امور بین‌الملل خاطرنشان کرد: طی این مدت عناصر دخالت‌کننده خارجی، از جمله غربی‌ها و برخی کشورهای مرتجع منطقه با بهره‌گیری از عواملشان تلاش‌های بسیاری کردند تا با ایجاد اخلال، از تعیین رئیس‌جمهور جلوگیری کنند و یکی از عوامل طولانی شدن پروسه انتخاب رئیس جمهور در لبنان و 30 ماه به طول انجامیدن آن هم همین مسئله بود.

ولایتی انتخاب میشل عون را به‌دلیل تدبیر، تجربه، هوشمندی و سوابق خوبی که دارد، یک پیروزی بزرگ برای مقاومت اسلامی برشمرد و افزود: پیروزی مقاومت اسلامی در لبنان در حقیقت پیروزی متحدین و دوستان ایران است.

وی با اشاره به روابط راهبردی ایران با لبنان گفت: در زنجیره مقاومت اسلامی  که از ایران شروع می‌شود و کشورهایی نظیر سوریه، عراق، یمن و فلسطین را در بر می‌گیرد، لبنان حلقه بسیار مهمی است و رئیس‌جمهور لبنان نیز نقش کلیدی در اداره امور این کشور دارد، بنابراین انتخاب رئیس‌جمهوری همچون آقای میشل عون با رأی بسیار بالا نسبت به انتخاباتهای مشابه در لبنان، به‌معنای تقویت جدی مقاومت اسلامی است.

دبیرکل مجمع بیداری اسلامی همچنین به تأثیر این انتخاب بر مسئله سوریه پرداخت و ضمن تأکید بر نقش مثبت انتخاب میشل عون در تقویت جبهه مقاومت در سوریه، ادامه داد: امروز یک جنگ بین‌المللی در جغرافیای محدود به دولت و ملت سوریه تحمیل شده و اگر کمک حزب‌الله لبنان نباشد معلوم نیست که مردم سوریه و دولت این  کشور بتوانند بر این هجوم ناجوانمردانه پیروز شوند؛ لذا انتخاب آقای میشل عون به ریاست‌جمهوری لبنان موضع این کشور را در حمایت از دولت و ملت سوریه تقویت می‌کند و این پیروزی به‌نفع بشار اسد و مردم سوریه است.

ولایتی با بیان اینکه بعد از سی ماه کشمکش بین نیروهای تأثیرگذار در لبنان، دیدگاه مقاومت اسلامی و آقای سیدحسن نصرالله پیروز شد، افزود: با این پیروزی آرمان‌های مردم لبنان که همانا استقلال و حفظ تمامیت ارضی و تقویت اقتدار در برابر بیگانگان به‌ویژه رژیم صهیونیستی است، تداوم می‌یابد و عملاً این انتخاب موضع مردم لبنان و ایستادگی‌شان در برابر صهیونیست‌ها را برجسته و تقویت می‌کند، چراکه امروز رئیس جمهوری مبارز، شجاع و با سابقه بسیار خوب بین مردم لبنان انتخاب شده است.

انتهای پیام

کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا