آیا تاکنون از خدمات نئوبانک‌ها استفاده کرده‌اید؟

نمایش نتیجه

Loading ... Loading ...

اعتراضی به تخریب «شهرزاد»: هیچ ربطی به صندوق فرهنگیان ندارد

به گزارش انصاف نیوز، «افشین پرورش» نویسنده و منتقد فرهنگی، با انتشار متنی تلگرامی، در پاسخ به دروغ هایی علیه هنرمندان پیشکسوت نوشت:

نظر به پرسشهای متعدد دوستان در مورد کمپین #نه_به_شهرزاد باید بگویم که قطعا سکوت من در موارد اینچنینی، ناشی از عدم اطمینان من به اخبار منتشره است و اصولا تا زمانی که صحت ماجرایی بر من روشن نگردد، واکنشی نسبت به آن از خود نشان نمیدهم. در مورد کمپین مذکور هم با توجه به شبهات پرونده، تا به امروز سکوت اختیار کرده بودم. اما اینک و پس از رفع شبهات که از طریق دوستان شاغل در دادگستری تهران و دادستانی کل کشور حادث شد، لازم میدانم در مورد پرونده ی محمد امامی تهیه کننده ی شهرزاد و کمپین نه به شهرزاد در جهت شفاف سازی و مقابله با پروپاگاندای مسموم فضای رسانه های فارسی زبان، توضیحاتی را بیان کنم:

محمد امامی جهت اخذ وام دویست میلیارد تومانی، سند ملکی چهل هزار متر مربعی در محله ی نارون لواسان را در سال ۱۳۹۱ در اختیار صندوق فرهنگیان قرار می دهد. در سال ۱۳۹۴، این ملک دویست و بیست میلیارد تومان (متری پنج میلیون و پانصد هزار تومان) ارزش گذاری شده و به عنوان بازپرداخت وام در اختیار بانک قرار می گیرد و اینگونه امامی به طور کامل با بانک، «تسویه حساب» می کند.

پس از ماجرای دستگیری هیات مدیره ی صندوق فرهنگیان، این سند ملکی نیز مورد بررسی قرار می گیرد که در کارشناسی اولیه، در ارزش گذاری این ملک و نحوه ی فروش آن تشکیک حاصل می شود و بخاطر همین، حکم دستگیری امامی صادر می شود. امامی از دادگاه درخواست می کند جهت اثبات ارزش واقعی ملک و تسویه ی کامل وام، به او اجازه ی فروش بدهند. دادگاه به او این اجازه را می دهد و چندی پیش ملک مذکور به مبلغ سیصد و یک میلیارد تومان (متری هفت میلیون و پانصد هزار تومان)، توسط امامی فروخته می شود. بر طبق آخرین اخبار، دادگاه با کارشناسی مجدد ملک مذکور و مدارک فروش آن، به صحت گفته های امامی پی برده است و احتمال آزادی او در این روزها بسیار است.

برای ساخت مجموعه ی شهرزاد، دوازده میلیارد تومان هزینه شده که شش میلیارد آن از سوی امامی پرداخت شده است. تا این لحظه هیچگونه سند و مدرکی دال بر استفاده ی امامی از وام دویست میلیاردی صندوق فرهنگیان در جهت ساخت سریال شهرزاد یافت نشده است که البته با توجه به فعالیتهای گسترده ی اقتصادی او، رقم شش میلیارد تومان رقمی نیست که او برایش محتاج وام از جایی شود.

قطعا برای مخاطبان این سوال پیش می آید که وقتی تهیه کننده و سرمایه گذار شهرزاد هیچ پولی به صندوق فرهنگیان بدهکار نیست و اصلا هم معلوم نیست که هزینه ی این سریال از وام اخذشده از صندوق پرداخت شده باشد، پس این همه هیاهو برای چیست؟

قضیه به زمان ساخت سریال شهرزاد بازمی گردد؛ م. مجری طرح این سریال، جهت ساخت فیلم ابد و یک روز، از امامی به عنوان سرمایه گذار دعوت به همکاری می کند. امامی مبلغی را به ملکان پرداخت می کند ولی م. در نهایت به تعهداتش عمل نکرده و نامی از امامی در تیتراژ نمی آورد. اختلافات بالا می گیرد و م. بدون انجام تعهدات مالی و کاری خود، از پروژه ی شهرزاد جدا می شود؛ م. و ر. تا زمان دستگیری امامی، هیچگونه ادعایی نسبت به شهرزاد نداشته اند اما در این روزها چنان همراه و پشتیبان این کمپین شده اند و درخواست شفاف سازی منابع مالی این سریال را کرده اند که گویی پروژه های سینمایی و تلویزیونی که این آقایان در قبل و بعد از پروژه شهرزاد کار کرده اند از “منابع معلوم و مشخصی” تهیه شده است. متاسفانه م. و ر. با واژگون نشان دادن شرایط و با نشر اخبار دروغین، با فریب افکار عمومی و دستکاری افکار فعالان اجتماعی، موضوعی را که در واقع جنگ میان تهیه کنندگان سریال شهرزاد بود، به عنوان دغدغه ای اجتماعی جا زدند تا از این آب گل آلود ماهی گرفته و پروژه ی شهرزاد دو را به محاق برند و اینگونه به امامی بفهمانند که فعالیت در سینما و شبکه ی خانگی ایران بدون نظر مثبت م. به هیچ عنوان مقدور نیست.

بر طبق شهادت چند تن از نزدیکان م.، پس از متون تندی که فتوره چی علیه فیلم ابد و یک روز نوشت، م. به عنوان تهیه کننده ی این فیلم با او تماس گرفته و ازین طریق رفاقتی بین این دو برقرار می شود. همین دلیل این می شود که م. برای متوقف کردن پروژه ی شهرزاد دو به او رجوع کند. فتوره چی استاد پرداختن به مباحث بی دردسر ولی پر طرفدار است و همیشه با کلام تند و گاه بی ادبانه اش، به جوسازی رسانه ای و تهییج افکار عمومی دست می زند. اصولا در مواقعی که اتفاق خاص و تاثیرگذاری در ایران رخ داده و افکارعمومی به شدت درگیر آن شده است، فتوره چی با بند کردن به یک موضوع بی دردسر به همراه شیفتگان هتاک خود، موج رسانه ای قدرتمندی را ایجاد می کند به نوعی که اخبار مهم و تاثیرگذار به کنار رفته و تمام نگاهها به سوی او جلب می شود. بدین گونه کمپین #نه_به_شهرزاد با متنهای انتقادی و تند فتوره چی آغاز می شود. او با تماسهای پیگیرانه با فعالان صدیق و دلسوز اجتماعی و دادن اطلاعات غلط به ایشان از آنها برای همکاری با کمپین یاری می جوید. البته در این میان از تماس با فرد تجزیه طلبی همچون ش.ع هم خودداری نمی کند.

فتوره چی با فریب دادن فعالان اجتماعی و کشاندن آنها به زیر پرچم خود و در ادامه گسیل کردن هواداران هتاک خود به صفحات مجازی بازیگران و عوامل این سریال، برق و در نهایت با کشیده شدن مبحث به رسانه ها و برگزار شدن میزگردهایی در این مورد در بی بی سی و صدای آمریکا، نه تنها کماکان بر طبق برنامه ی تعیین شده از سوی م. و ر. حرکت می کند، بلکه وقایع مهمی همچون حقیقت پشت پرده ی تخلفات رخ داده در صندوق فرهنگیان، جنگ آب در خوزستان و اصفهان، اعتصاب غذای زندانیان، پروژه ی چپاول موزه هنرهای معاصر و… را هم در سایه این کمپین به حاشیه می برد.

به گفته ی فتوره چی هدف از کمپین #نه_به_شهرزاد، تحریم سریال و توقف پروژه ی شهرزاد دو است. چرا که اعضای این کمپین بر این باورند که سرمایه ی سریال شهرزاد از محل اختلاس از صندوق فرهنگیان تامین شده و وام اخذ شده توسط امامی به صندوق بازگردانده نشده است. در صورتی که همانطور که اشاره شد با توجه به اخبار رسیده از دادگستری تهران و دادستانی کل کشور چنین اتفاقی رخ نداده و این کمپین از آغاز بر اساس تفکر اشتباهی پا گرفته است. به عبارت بهتر، محمد امامی تنها بخاطر تشکیک ایجاد شده بر سر نحوه ی ارزشگذاری بر روی ملکی که به عنوان ضمانت در اختیار بانک قرارداده بوده و در سال ۱۳۹۴ مالکیت آن را به بانک تفویض کرده، بازداشت شده و هیچ اتهام دیگری تا بدین لحظه متوجه او نیست و از قرار معلوم با روشن شدن صحت ادعاهای امامی و سلامت شیوه ی معاملات او با صندوق فرهنگیان، در روزهای آتی آزاد خواهد شد. همچنین امامی، وام خود را تمام و کمال به صندوق فرهنگیان پرداخت کرده است و بدهکاری دیگری به این صندوق ندارد. و درنهایت هیچ مدرک و سندی دال بر تامین هزینه ی ساخت سریال شهرزاد از محل وام صندوق فرهنگیان وجود ندارد و در نتیجه این سریال هیچ ربطی به صندوق فرهنگیان و تخلفات احتمالی رخ داده در آن هم ندارد. متاسفانه در این کمپین که شعار شفاف سازی ورد زبان اعضای آن است، شرایط به گونه ای دیگر رقم خورده و «م.، ر. و نادر فتوره چی» با آدرس دهی غلط، افکار عمومی را به بیراهه کشانده اند.

باعث تاسف است که در شرایطی که بیش از هر زمانی به همبستگی اجتماعی برای رویارویی با معضلات و مفاسد جامعه ی خود نیازمندیم، افرادی پیدا می شوند که با نشر اخبار دروغ و ایجاد کمپینهایی سودجویانه و از پایه و اساس اشتباه، شخصیت و صداقت دلسوزان بیدار جامعه را به بازی بگیرند و اینگونه این انرژی قدرتمند اجتماعی را به هدر دهند.

نتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

  1. سلام وقت بخیر
    ممنون ازینکه متن مرا بازنشر کرده اید.
    لطفا سوتیتر ها را حدف کنید. برای رسانه ها این شبهه پیش آمده که آنها را من نوشته ام.
    ممنونم

  2. با سلام خدمت انصاف نيوز، انصاف اين است كه اتهامات بى اساس و غير مستند (كلاغه به گوشم رسانده) را نيز در اين متن نقطه چين كنيد. با درود و سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا