حمایت 50 انجمن دانشجویی از گشایش فضای دانشگاه رازی

پنجاه انجمن علمی، نشریه، کانون فرهنگی و هنری و انجمن دانشجویی دانشگاه رازی در حمایت از گشایش فضای در این دانشگاه بیانیه ی مشترکی صادر کردند.

به گزارش انصاف نیوز، متن این بیانیه در پی می آید:

ریاست محترم دانشگاه، دانشجویان و دانشگاهیان فهیم دانشگاه رازی

پس از سال‌ها سیاست‌های نامطلوب فرهنگی, علمی و سیاسی در دانشگاه و حاکمیت تک‌صدایی، مدتی است که نسیم قانون‌گرایی در دانشگاه وزیدن گرفته است. گرچه تضییقات و فشارهای سهمگین گذشته هنوز جبران نشده است، تا حد زیادی فضای منطق و قانون‌گرایی بر فضای فعالیت‌های دانشگاهی حاکم شده است و فعالان دانشجویی مجال تنفس یافته‌اند و در سایهٔ حاکمیت قانون به بهبود شرایط امیدوار شده‌اند. در چنین اوضاعی مدیرانی که پیشتر جز به مانع‌تراشی برای فعالیت‌های دانشجویی اعم از علمی, فرهنگی و سیاسی نمی‌اندیشیدند و به هیچ صدایی جز حامیان خودشان مجال بروز فعالیت نمی‌دادند، از این اوضاع برآشفته‌اند و پی‌درپی با بهانه هایی مختلف و بعضا واهی به دنبال سنگ‌اندازی هستند و طبق رویهٔ سابق همچنان با پرونده‌سازی‌ و ایراد تهمت و افترا خواستار بازگشت به رویهٔ سابق سنگر گرفتن در پشت انحصارات سیاسی و فرهنگی خود هستند، دورانی که آشکارا دانشگاه و تمام امکانات آن صرفا در اختیار یک طیف خاص بوده و به اکثریت قاطع فعالان عرصه های علمی, فرهنگی و سیاسی دانشگاه که در ارتباط مستقیم با این طیف نبوده اند مجالی برای فعالیت نمی‌دادند.

اخیراً انحصارطلبان دانشگاه که با تحولات اخیر و گشایش نسبی فضای دانشگاه موقعیت رانتی خود را در خطر می‌بینند از هر فرصتی برای اخلال در امور دانشگاه استفاده کرده‌اند که از جمله آن ها می توان به آبستراکسیون در جلسات شورای فرهنگی, اخلال و بی نظمی های پیاپی در برنامه های فرهنگی و سیاسی, جلوگیری از فروش نشریات انجمن های علمی … اشاره کرد. این اقلیت پر سروصدا در آخرین کنش خود با فرافکنی در رابطه با برگزاری مراسم شب شعر طنز فضای فرهنگی دانشگاه را به شدت مسموم نموده‌اند و با دستاویز قرار دادن این مراسم، در حرکتی غیر اخلاقی، انگشت اتهام را به سمت شخص معاون فرهنگی دانشگاه کشانده اند. چنین سوء استفاده از این مراسم در شرایطی رخ می دهد که معاون فرهنگی دانشگاه نه شاعر است که خود اشعار را بسراید و نه پیش‌گو که اطلاعی از اشعار شعرا داشته باشد، ایشان تنها به صداوسیمای رسمی کشور اعتماد نموده و شاعران برنامه‌های رسمی آن رسانه را که اتفاقا سابقه اجرای مراسم در حضور رهبر انقلاب را نیز داشته اند به دانشگاه دعوت نموده است و علاوه بر این ها خود ایشان نیز در این مراسم حضور نداشته و همراه با ریاست دانشگاه در برنامه دیگری حضور داشتند.

ما فعالان دانشگاه رازی ضمن اعلام حمایت قاطع خود از روند رو به گشایش فضای دانشگاه خواستار حمایت قاطع مدیران دانشگاه, دانشجویان و دانشگاهیان فهیم از رشد علمی, فرهنگی و سیاسی دانشگاه هستیم و خواهان آن هستیم که در مقابل فشارهای این طیف انحصارطلب قاطعانهٔ ایستادگی نمایند تا شاهد دانشگاهی پویا, آزاد و شایستهٔ دانشجویان و دانشگاهیان آگاه این دانشگاه باشیم.

 

انتهای پیام

کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا