هزینه‌ی ۸ میلیارد تومانی صدور پاسپورت دانشجویان افغانستانی و درخواست رایگان شدن

بر اساس ماده ۲۰ قانون پاسپورت افغانستان، مصوب یازدهم شهریورماه سال ۱۳۹۴،«پاسپورت عادی برای اشخاص آتی از طریق ریاست پاسپورت وزارت کشور بدون پرداخت محصول صادر می‌شود؛ در تبصره‌ی یک این ماده آمده است: اشخاصی که غرض تحصیل عازم خارج کشور می‌شوند به معرفی رسمی وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی و سایر ادارات دولتی یا ارایه‌ی اسناد تحصیلی از نمایندگی‌های سیاسی یا قونسلی کشورها که به تصدیق وزارت خارجه رسیده باشد، صدور پاسپورت به این دانشجویان باید رایگان باشد»، اما مسوولان سفارت افغانستان در ایران می‌گویند این برای دانشجویان بورسیه است. بر این اساس دانشجویان افغانستانی درصدد جمع‌آوری امضاء و تهیه طوماری برای دادخواهی برآمده‌اند تا آن را تحویل مسوولان سفارت دهند.

photo_2017-09-09_13-24-08 (2)

دانشجویان غیربورسیه باید ۱۲۰ دلار پرداخت کنند

«سید نادر پژوهش»، دبیر دوم و مسوول بخش مطبوعات و ارتباطات عام سفارت افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار انصاف نیوز درباره‌ی هزینه‌ی صدور پاسپورت الکترونیکی گفته است: صدور پاسپورت برای دانشجویانی که بصورت بورسیه در خارج از افغانستان تحصیل می‌کنند «رایگان» است، اما دانشجویان غیربورسیه باید ۱۲۰ دلار پرداخت کنند.

او در پاسخ به این موضوع که دانشجویان نسبت به این مسأله اعتراض دارند و می‌گویند طبق ماده‌ی بیستم قانون صدور پاسپورت باید رایگان باشد، می‌گوید: متاسفانه در مرکز همین سوءتفاهمی پیش آمده، در حالی که آقای رییس‌جمهور، دانشجویانی که بورسیه شده‌اند را رایگان کردند، اما کسانی که توان اقتصادی یا با هزینه‌ی شخصی خودشان تحصیل می‌کنند باید هزینه‌ی صدور پاسپورت را پرداخت کنند.

تا بحال جوابی برایمان نیامده است

پژوهش می‌افزاید: برای شفافیت بیشتر این موضوع چند ماه پیش درخواستی را به کابل فرستاده و تقاضا کردیم هزینه‌ی پاسپورت برای کل دانشجویان رایگان شود، اما تا بحال جوابی برایمان نیامده است و نمی‌توانیم در این مورد کاری کنیم و امیدواریم حداقل ۵۰ درصد تخفیف یا بیشتر برای غیربورسیه‌ها در نظر بگیرند.

وی تصریح می‌کند: با صدور هر پاسپورت، یک گزارش به وزارت مالیه می‌رود و سفارت باید بصورت ماهانه گزارش مالی خود را بدهد و اگر  هزینه‌‌ی تعیین شده را نگیریم، خلأ مالی و قانونی پیش می‌آید و در قسمتی از سامانه‌ای که طراحی شده،هزینه‌ی صدور پاسپورت برای دانشجویانی که با هزینه‌ی شخصی تحصیل می‌کنند ۱۲۰ دلار درج شده است.

پژوهش ادامه می‌دهد: اگر از کابل به سفارت اعلام کنند که صدور پاسپورت الکترونیکی برای تمام دانشجویان رایگان است، باید سامانه را تغییر داده و آن قسمت ۱۲۰ دلار را برای دانشجویان غیربورسیه در سامانه تغییر دهند تا این هزینه گرفته نشود.

درخواست را به کابل ارسال کردیم

دبیر دوم و مسوول بخش مطبوعات و ارتباطات عام سفارت افغانستان در این رابطه که به گفته‌ی دانشجویان افغانستانی بطور معمول دانشجویان غیربورسیه که در ایران ساکن هستند، توان مالی کمتری دارند و معتقدند صدور پاسپورت الکترونیکی باید برای همه‌ی دانشجویان رایگان باشد، به انصاف نیوز می‌گوید: همین طور است؛ سفارت افغانستان در تهران این موضوع را با گوشت، پوست و استخوان خود درک کرده بود و به همین دلیل درخواست را به کابل ارسال کردیم، اما توانایی سفارت به اندازه‌ای است که مرکز دستور دهد؛ یعنی هر چیزی که ریاست جمهوری به وزارت خارجه بگوید یا هر چیزی که وزارت مالیه به وزارت خارجه بگوید، قابل اجراست.

وی تصریح می‌کند: سفارت خوشحال می‌شود برای صدور پاسپورت هزینه‌ای نگیرد، چون روزانه دانشجویانی را داریم که پیش سفیر آمده و شکایت می‌کنند از این بابت و او می‌خواهد که صدور پاسپورت‌ها «رایگان»  شوند و این اجازه از طرف مرکز به سفیر داده شود و ما این را درک می‌کنیم و در تمام جلساتی که با دانشجویان نخبه داشتیم، موضوع رایگان شدن را مطرح کرده‌اند، اما تا بحال از مرکز جوابی نیامده است.

این روزها روند ثبت‌نام جهت دریافت پاسپورت‌های الکترونیکی در سفارت افغانستان در تهران و همچنین کنسولگری مشهد، آغاز شده‌ است، اما به گفته‌ی نصیراحمد اندیشه، معین مالی و اداری وزارت خارجه، در قانون پاسپورت، هزینه‌ی پاسپورت در افغانستان،  ۵ هزار افغانی و در بیرون از کشور، ۱۲۵ دلار برای مدت ۵ سال است و رییس‌جمهور غنی و رییس اجرائیه کشور، برای یک‌بار ۵۰ درصد تخفیف داده‌اند و به این ترتیب این تخفیف برای برخی از اقشار مهاجرین در نظر گرفته شده‌ است.

این درحالیست که وی حدود یکماه قبل، گزارشی مبنی بر تخفیف ۵۰ درصدی صدور پاسپورت‌های الکترونیکی برای مهاجرین داده بود.

در همین حال محمد اسلام دره‌یی، مستشار فرهنگی و حقوقی سفارت افغانستان در تهران و مسوول پروژه پاسپورت‌های الکترونیکی با تکذیب این خبر، به خبرگزاری فرهنگ، گفته است: هزینه‌ی صدور پاسپورت‌های الکترونیکی بر اساس آن‌چه اعلام شده‌ است، اعمال خواهد شد و تخفیف ۵۰ درصدی برای والدینی است که فرزندان زیر ۱۸ سال دارند.

درخواست تخفیف ۸۰ درصدی برای دانشجویان غیربورسیه را به مرکز داده‌ایم

وی همچنین در پاسخ به چرایی رایگان بودن هزینه‌ی صدور پاسپورت‌های الکترونیکی برای دانشجویان بورسیه و دریافت هزینه ۱۲۰ دلاری از دانشجویان غیربورسیه، عنوان کرده است: سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، درخواست تخفیف ۸۰ درصدی برای دانشجویان غیربورسیه را به مرکز داده، اما هنوز جواب مکتوب بصورت رسمی نیامده ‌است و در سامانه‌ای هم که از قبل درست شده، تغییری از مرکز دریافت نکرده‌ایم.

بر این اساس با توجه به آمار حضور حدود ۱۸هزار دانشجوی افغانستانی در ایران با قیمت روز هر دلار سه هزار و ۸۹۰ تومان و پرداخت ۱۲۰ دلار برای صدور هر پاسپورت، دانشجویان ساکن ایران مبلغ ۸٫۴۰۲٫۴۰۰٫۰۰۰ تومان را باید برای صدور پاسپورت الکترونیکی به سفارت خود در ایران بپردازند.

photo_2017-09-09_13-24-07

گزارش از حمید انوری – خبرنگار افتخاری انصاف نیوز

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

1 thought on “هزینه‌ی ۸ میلیارد تومانی صدور پاسپورت دانشجویان افغانستانی و درخواست رایگان شدن”

 1. بقول زنده یاد اخوان
  خانه خالی بود و خوان بی آب و نان/ انچه بود آش دهنسوزی نبود…
  ثروت و سرمایه ملت كه همه جوره به تاراج میره افغانیام ببرن
  این پزای دموكرات پیشكش كشورهای توسعه یافته انصاف نیوز
  0  1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *