«نمایش‌هایی که در «پایتخت» اجرا می‌شوند غیرقانونی‌اند»

گفت‌وگو با صاحب برند «تماشاخانه پایتخت»

روز گذشته در اینستاگرام «تماشاخانه پایتخت» اطلاعیه‌ای صادر شد مبنی بر این که «این تماشاخانه دیگر هیچ فعالیتی ندارد.» این درحالیست که همچنان نمایش‌هایی را روی صحنه دارد.

«حمید عرب»، صاحب برند «تماشاخانه پایتخت» در گفت‌وگو با خبرنگار انصاف نیوز گفت: دوستانی که ما با آن‌ها شراکت داشتیم به دلایل غیرتئاتری به تعهداتشان عمل نکردند. در واقع خیانت‌ در امانت و کارشکنی کردند و من هم مجبور شدم که با مجوزم  در حال حاضر فعالیتی نکنم.

وی افزود: دوستانی که الان مدیریت آنجا را بر عهده‌ دارند، پیش‌ از این کافه‌دار بودند و با تئاتر آشنایی چندانی ندارند، ولی به خاطر این که ملک آنجا را آن‌ها اجاره کرده بودند و اجاره‌نامه به اسم آن‌ها بود، در یک روز مشخص به من گفتند از اینجا برو. در حالی‌که من در آن تماشاخانه سهم مالی داشتم؛ دوستان حتی سهم مالی بنده را هم انکار کردند. من هم راهی جز این نداشتم که مجوزم را غیرفعال کنم، چون زمانی که من در مجموعه نباشم نمی‌توانم مسوولیت چیزی را به عهده بگیرم.

جزییات تخلفات دوستان را با مستندات منتشر خواهم کرد

او درباره‌ی جزییات این اختلافات گفت: من در آینده، این‌ها را با مستندات منتشر خواهم کرد. کلیّت ماجرا این است که آن ملکی که تماشاخانه در آنجا واقع است، به نام دوستان است. به‌ دروغ به من گفتند که مالک به اسم من قرارداد نمی‌بندد و به نام خودشان بستند.

عرب ادعا کرد: من نصف پول رهن را هم گذاشتم، ولی قراردادی مکتوب ننوشتیم به خاطر اعتمادی که کردم، به همین خاطر هم دوستان در یک روز به من گفتند شما قراردادی نداری و باید بروی.

اگر نمایشی از نام پایتخت استفاده کند یا با این نام مجوز بگیرد غیرقانونی است

مدیرمسوول موسسه «چهارسوی هنر چتر سفید» که مالک تماشاخانه پایتخت است، تصریح کرد: تماشاخانه‌ی پایتخت بطور موقت هیچ فعالیتی ندارد. هیچ نمایشی هم حق ندارد از نام و برند پایتخت استفاده کند. اگر دوستان می‌توانند مجوز بگیرند که با آن نام فعالیت کنند، ولی فعالیت با نام پایتخت غیرقانونی است.

وی افزود: به هیچ وجه این قانونی نیست که روی یک واحد صنفی دو مجوز صادر شود؛ مجوز هنوز روی آن ساختمان هست. اگر روی آن مجموعه مجوز گرفته‌اند که کاملا غیرقانونی است. هر ارگانی این کار را کرده باشد، غیرقانونی است. اگر هم دارند بدون مجوز فعالیت می‌کنند بازهم غیرقانونی است. اگر مجوز گرفتن تا این حد راحت است، من با ۱۸ سال سابقه‌ی کاری، مجوزم را پاره می‌کنم.

عرب خاطرنشان کرد: اگر دو نفر که هیچ تجربه‌ای از تئاتر ندارند می‌توانند مجوز تماشاخانه بگیرند و برای تئاتر کشور تصمیم بگیرند، اصلا چرا ما برویم تحصیل کنیم، تجربه کنیم، رزومه بسازیم و تماشاخانه بزنیم.

او بیان این که «قطعا این موضوعات را پیگیری قضایی خواهم کرد»، ادامه داد: پایتخت تعهداتی داشته و باید به‌جایی می‌رسیده؛ دوستانی بودند که به خاطر نام پایتخت به آنجا آمده‌اند و ثبت‌نام کرده‌اند و آن دو نفر باید به این‌ها هم پاسخ دهند. آورده‌ی مالی من هم باید مشخص شود.

به من گفتند خودت میری یا پلیس خبر کنیم، فقط چون قرارداد کتبی نداشتم و اعتماد کردم

عرب به سوالی درباره‌ی این که «شما چند ماهی است که از مجموعه جدا شده‌اید، چرا حالا این کار را کرده‌اید؟»، پاسخ داد: دوستان دو ماه پیش به من گفتند: «خودت میری بیرون یا پلیس خبر کنیم؟». چون من قرارداد مکتوبی نداشتم. من با چند نفر صحبت‌هایی کردم. کسانی که ریش‌سفیدتر بودند و… در آن زمان هم گفتند مشکل را حل می‌کنیم؛ اما خودشان دنبال مجوز و زمان خریدن بودند.

او خاطرنشان کرد: من به گروه‌هایی مثل آقای ارسطو هم تعهد داده بودم که نمایش‌هایشان اجرا می‌شود. برای همین کاری با مجوز نداشتم تا کار اجرا شود؛ اما کارهای جدیدی که آنجا اجرا می‌شود با من قراردادی نبسته‌اند. حتی جالب بود دوستان، من را تهدید کردند که اگر مجوزت را نگذاری کاری می‌کنیم که مجوزت منحل بشود.

روز پایتخت بهترین تماشاخانه کشور بود، ولی حالا چی؟

حمید عرب درباره انتظارات خود از مرکز هنرهای نمایشی گفت: من همیشه فکر می‌کردم پاک‌ترین قسمت جامعه در جمع هنرمندان است و در بین این هنرها من تئاتر را انتخاب کردم. انتظارم این است که مرکز هنرهای نمایشی فرق بین تئاتری و غیر تئاتری را تشخیص دهد. روزگاری، پایتخت تماشاخانه برتر کشور شد و حال و روز پایتخت الان بسیار بد است و به‌ جای برنامه‌های ما تخته‌نرد و بازی مافیا اجرا می‌شود. من انتظار دارم تفاوت کسی که تئاتری است، با کسی که برای کاسبی به تئاتر آمده‌اند را بدانند.

او اضافه کرد: حتما پایتخت در مکان جدیدی، قوی‌تر از قبل به دنبال اهداف خودش خواهد رفت.

انتهای پیام

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن